Наjвише помака у инспекциjи и грађевинским дозволама
Резултати анкете о ставовима привредних субјеката о стању пословног окружења, показали су да су реформе поједноставиле пословање и да је
привреда најбоље оценила позитивне промене у инспекцијском надзору и систему издавања грађевинских дозвола, речено је данас у ПКС, где су представљени резултати тог истраживања.Реч је о шестој годишњој анкети УСАИД-овог пројекта за боље услове пословања (БЕП), а резултати анкете одражавању ставове 1.000 привредних субјеката у земљи.
Амбадасор САД у Србији Кајл Скат истакао је да овогодишња анкета показује шта се све може постићи када се удруже влада, приватни сектор и донаторска удружења."Једно од највећих унапређења тиче се позитивних промена у перцепцији приватног сектора, односно овогодишњи резултати показују да је привреда оценила најбоље промене у инспекцијском наздору и поступању инспектора", рекао је Скат.Те промене су, према његовим речима, кључне за борбу против сиве економије.
"Честитамо Влади Србије што је у фокус ставила борбу против сиве економије и надамо се да ћемо помоћи да остварује још боље резутате и у будућности", истакао је Скат.Амерички амбасадор је истакао да су ове године постигнути веома добри резултати када је у питању систем издавања грађевснких дозвола.
Он је указао да је Србија у многим сегментима остварила одличне резултате, што показује и напредак на Дуинг бизнис листи Светске банке.
Скат је навео и да је амбасада САД, односно УСАИД, у последњих 15 година уложио више од 350 милиона долара у економске реформе и економски развој Србије.Према његовим речима, спроведена анкета важна је како би се сагледали проблем и изазови са којима се суочавају предузећа у Србији.
Он је навео неке од резултата, истичући да је у анкети 82 одсто привредника рекло да су инспектори добро обучени, а да је у првој анкети спроведеној 2011. године то рекло свега 37 одсто.
Такође 78 одсто привредника је сада рекло да су прописи о инспекцијском наздору лако доступни, у поређењу са 2011. годином када је то мислило свега 28 одсто привредника, казао је Скат.Амбасадор је рекао да је приступ изворима финансирања за предузећа и даље велики проблем, јер налази анкете показују да се 68 одсто привредника уопште не задужује.
Министарка грађевине, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић указала је да је приметно да мала и средња предузећа сада имају боље услове за рад и да се боље развијају.Сваке године може да се види одређени напредак и то препознају и међународне финансијске институције, рекла је она.
Министарка је указала на још неке резултате, наводећи да је у првих пет месеци ове године вредност грађевинских радова порасла за 59 одсто у односу на исти период лане."Што се тиче питања самог катастра, много тога је урађено, али много тога још мора да се уради да би се тај сектор грађевинарства заокружио", рекла је Михајловићева.
Она верује да може још више да се уради у сектору грађевинства у наредном периоду.Председник ПКС Марко Чадеж рекао је да је анкета показала да привредници највећи напредак виде у области електронског издавања грађевинских дозвола и инспекцијског наздора."На свему томе важном смо слушајући глас привреде претходних година заједнички радили и покушали да дођемо до заједничких решења", рекао је Чадеж.
Он је указао на неке од резултата у прошлој години, истичући да је забележен највећи међугодишњи индустријски раст - 8,3 одсто и да је тај тренд раста настављен је и ове године.Такође протекла година заврсена је извозом који је за 43 посто већи него 2011. године.Према његовим речима, не расте само извоз робе, већ и услуга.
У односу на 2011. годину, када је први пут анкета спроведена, опала је и незапосленост, подсетио је Чадеж."Оно што је за нас битно је да наше услуге креирамо по потреби привредника, јер ми смо глас привреде", рекао је председник ПКС, наводећи да се велика пажња посвећује и великим и малим предузећима.
(Танјуг)