Нагодба је увек боља од парнице
Грађани у Србији у последње време све више желе да своје радне спорове, међу којима су и они који се тичу мобинга, односно
злостављања на раду, реше мирним путем, а не пред судом.
По подацима Републичке агенција за мирно решавање радних спорова, само у току првих шест месеци ове године број покренутих поступака за мирно решавање радних спорова који се воде пред арбитрима Агенције, више је него дуплиран у односу на укупан број у 2015. години.
У 2015. години пред Агенцијом покренута су 284 индивидуална радна спора, а у 2016. години 625, од којих је већ решено 176, а 115 предлога за покретање поступка је одбачено због стварне ненадлежности.
Свој спор пред Агенцију могу изнети сви запослени и послодавци, било из јавног сектора, било из приватног, а трајање поступка је Законом о мирном решавању радних спорова орочено на месец дана.
Поступак је бесплатан за странке, односно пада на терет државе, па и није чудо што се број заинтересованих повећава.
Када су у питању поступци за мобинг, грађани су у току прошле године покренули укупно 73 поступка пред Агенцијом, а за првих шест месеци 2016. године 40.
То је један од веома честих разлога за покретање спора пред Агенцијом, која је због тога у априлу ове године увела бесплатну телефонску услугу – СОС мобинг, ради боље информисаности запослених о томе шта је мобинг и која су њихова права и могућности заштите. За прва три месеца на том броју било је укупно 954 позива.
Услуга функционише тако што грађани с фиксног телефона позивом бесплатаног броја 0800/300-601 и бирањем опција од 1 до 5 добијају ближе информације о томе шта је мобинг, које радње подразумева и који модели заштите постоје у правном систему Србије, међу којима је и судска заштита.
С друге стране, по подацима Вишег суда у Београду, у 2015. години покренуто је 162 поступка за мобинг, од којих је решено 54, а у 2016. години од 70 покренутих поступака решено је седам. Остали поступци су у току.
Међу решеним предметима за сада нема усвојених тужби за мобинг, већ су поступци окончани на други начин, било тако што су тужбе одбијене, одбачене, било тако што су подносиоци одлучили да их повуку или се суд огласио ненадлежним и слично.
Д. У.
О државном трошку
Дректор Агенције Миле Радивојевић сматра да институт мирног решавања радних спорова постаје све афирмисанији, као и да грађани, судећи по броју предмета, препознају његове предности.
Он је истакао да ће Агенција и у наредном периоду наставити кампању промовисања предности тог инситута и информисања свих запослених и послодаваца, истичући да предности тог вида решавања спорног радног питања јесу брз, стручан и бесплатан поступак. Наиме, по Закону о мирном решавању радних спорова, поступак треба да се оконча у року од 30 дана, тако што арбитар с листе арбитара и миритеља Агенције доноси решење, махом прихватљиво за обе стране у спору.
Трошкови самог поступка падају на терет државе, а Влада Србије је пре годину дала препоруку свим корисницима јавних средстава да радне спорове решавају пред Агенцијом, а ради уштеде непотребних трошкова у судским поступцима.