ММФ задржао пројекције раста глобалне економије
Међународни монетарни фонд (ММФ) задржао је данас своје пројекције раста светске економије, предвиђајући за текућу годину раст од 3,1 одсто, а за 2017. годину
раст од 3,4 одсто.
У најновијем извештају "Светске економске перспективе", ММФ наводи да ће оштар пад БДП-а САД у текућој години због слабијих економских перформанси у првом полугођу, бити неутралисан кроз јачање економске активности у Јапану, Немачкој, Русији, Индији и још неким тржиштима у развоју, преноси агенција Ројтерс.
Најновије пројекције су објављене у тренутку када се глобални законодавци окупљају у Вашингтону на овонедељном годишњем заседању ММФ-а и Светске банке.
Развијене економије ће се, како је саопштио ММФ, суочити са успоравањем привредног раста у 2016. години, и он ће износити 1,6 одсто, што је за 0,2 процентна поена ниже у односу на пројекцију из јула.
Истовремено, раст БДП-а земаља у развоју ће убрзати за 0,1 процентни поен, на 4,2 одсто.
Пројекције ММФ-а за обе групе земаља за 2017. годину су остале непромењене, при чему за развијене економије Фонд предвиђа раст од 1,8 одсто, а за тржишта у успону раст од 4,6 одсто.
САД су имале највећег удела у успоравању раста БДП-а развијених економија, будући да је пројекција раста БДП-а Сједињених Држава снижена на 1,6 одсто са 2,2 одсто за 2016. годину због разочаравајућих економских перформанси из првог овогодишњег полугођа.
Прогноза ММФ-а за Јапан је благо побољшана због веће потрошње владе у Јапану, одлагања подизања стопе пореза на додату вредност и експанзивне монетарне политике. Наиме, прогноза је подигнута на раст од 0,5 одсто у 2016. и на 0,6 одсто у 2017. години.
Према проценама Фонда, Британију такође чека за 0,1 процентни поен бољи привредни раст у 2016. години, али је пројекција за 2017. годину снижена за 0,2 процентна поена, на 1,1 одсто због неизвесности у погледу Брегзита.
Када је реч о еврозони, Фонд је поправио своју пројекцију, прогнозирајући сада привредни раст 19-чланог блока од 1,7 одсто у 2016. години, што је боље у односу на претходну пројекцију од 1,6 одсто, а последица је нижих цена нафте и економских подстицаја које пружа Европска централна банка.
Пројекција за Кину је остала нетакнута, односно предвиђа се раст од 6,6 одсто у текућој и од 6,2 одсто у 2017. години.
(Танјуг)