МФИН: Мање казне за кашњење у плаћању пореза
Грађани који од ове године не плате порез на време ризикују да буду кажњени с најмање 5.000 динара, а донедавно минимална казна износила је 50.000 динара,
док је максимална предвиђена казна за фирме 100.000 динара, наводе у Министарству финансија.
Недавно усвојене измене Закона о пореском поступку и пореској администрацији урађене су ради прилагођавања распона прописане казне тежини прекршаја и врсти пореског обвезника, имајући у виду да је реч о грађанима, наводи Министарство.
Казна је била непримерено висока у односу на тежину прекршаја и није у пракси доживела примену, што је био и основни разлог за измену, наводе у Министарству.
Промењен је, како су објаснили, минимални износ прекршајне казне по којем ће грађани који не уплате утврђен пореза у законском року, бити кажњени новчаним износом од 50 одсто утврђеног пореза, а не мање од 5.000 динара, уместо досадашњих не мање од 50.000 динара.
На примеру пореза на имовину који се плаћа у четири рате, дешавало се да грађани касно плате порез, постану предмет подношења захтева за покретање прекршајне одговорности, а пре измена Закона, предвиђена минимална казна је износила 50.000 динара, што је по правилу вишеструко премашивало висину пореске обавезе.
Садашње решење подразумева да ће онај ко не плати порез од 12.000 динара бити кажњен прекршајном казном од 6.000 динара, што је половина износа утврђеног пореза.
Физичко лице које не плати порез од 2.000 динара казниће се прекршајном казном од 5.000 динара, јер је то прописани минимум.
Пре недавно усвојених измена Закона, казна је и у једном и у другом случају износила минималних 50.000 динара.
У Министарству финансија наводе да је Закон измењен и у делу где се прекршајна казна од 150.000 динара уподобљава са одредбама закона којим се уређује прекршај, односно прекршајни налог, према којој се за правно лице може прописати казна у фиксном износу од 10.000 до 100.000 динара.
Наиме, како су објаснили, казна за прекршај правног лица је прекорачивала законски максимум из Закона о прекршајима, којим је, између осталог, прописано да се новчана казна може прописати у фиксном износу за правно лице од 10.000 до 100.000 динара. Зато се она изменама "уподобљава" са прописаном казном и одређује у максимално дозвољен износ за правно лице од 100.000 динара.
"Напомињемо да се прекршајни налог издаје само када је за прекршај законом или другим прописом од прекршајних санкција предвиђена само новчана казна у фиксном износу", наводе у министарству.
(Танјуг)