Лубек: И фирме да допринесу смањењу удела лоших кредита
Регионални менаџер Међународне финанасијске корпорације (ИФЦ) за западни Балкан Томас Лубек изјавио је данас да би Србија проблем високог удела лоших кредита,
који прелази 20 одсто укупно одобрених позајмица, могла да решава тако што би у фирмама заживела пракса добровољног финансијског реструктурирања.
Лубек је, у изјави Танјугу, објаснио да је удео ненаплативих кредита (НПЛ) већи од 20 одсто велики проблем, јер демотивише банке да наставе да позајмљују.
Делом су, како је објаснио, банке и саме за то криве, јер су у периоду пре кризе биле превише агресивне, давале су кредите по нижим стандардима, а затим се догодило да кредити у доцњи стоје дуго.
"Део проблема је и неприкладна регулатива по том питању, посебно када има више кредитора, примера ради, у једној фирми, па је тешко да се ускладе како да затворе колатерал", наводи Лубек.
Он је указао и на пројекат на којем ИФЦ ради са министарствима привреде и правде, а који је намењен томе да се покуша измена појединих закона, како би се, макар на папиру олакшало реструктурирање или ликвидација компанија.
"Ако би реструктурирање или ликвидација ишли брже и боље, смањио би се и проблем високог удела НПЛ-а. Али водите рачуна о томе да никад није довољно да то изгледа добро на папиру, већ ти закони морају и да се примене у пракси", рекао је он.
Лубек је подсетио да је влада већ усвојила Стратегију за решавање НПЛ-ова на лето прошле године, а у октобру је прописима омогућено и добровољно реструктурирање.
"Има ту још много посла, пре свега на подизању свести о предностима добровољног реструктурирања. Кад индивидуална компанија има проблем, они то баш не рекламирају, већ информације чувају за себе све до последњег тренутка када су принуђени да нешто кажу. А тада је обично већ касно", рекао је Лубек и додао да је далеко боље за фирме да саме схвате да имају проблем док је он и даље мали и лакше решив.
"Ако имате мали проблем, последње што банка хоће јесте да вас отера у банкрот и да затвори колатерал. То ни банкама не иде у прилог и није им то циљ. Боље је и за банке и за предузетнике да се договоре, да направе реструктурирање дуга како би компанија преживела", објаснио је он.
Други део је, како је рекао, рад са судијама и администраторима стечајног поступка, а за то би требало да постоје специјализоване особе, а не универзални стручњаци за бројна питања.
Лубек је истакао да није све ни до банака, већ има посла у том смислу и за мала и средња предузећа. И они, уколико желе лакше да дођу до кредита морају да раде на томе да уведу корпоративно управљање, транспарентније финансијско извештавање...
"Ако иду у банку са добрим бизнис планом, нема разлога да не добију кредит. Банкама је посао да кредитирају", констатовао је Лубек.
ИФЦ је иначе чланица групације Светске банке која се бави развојем приватног сектора, а од кад је у Србији, од 2001. године, за подршку прватног сектора и економије инвестирала је 2,1 милијарду долара. ИФЦ пружа и саветодавне услуге.
(Танјуг)