Куповина акција из фотеље на 36 светских берзи
Грађани и фирме који су заинтересовани да купују или продају акције, на домаћој или светским берзама, могу то да учине и онлајн, преко веб апликације за е-трговање
акцијама Комерцијалне банке. Комерцијална банка, са већинским домаћим капиталом, још 2009. је покренула апликацију за трговање на домаћој берзи, а у марту је е-трговање проширено и на страна тржишта.
„Тргујемо само онако како је дозвољено по нашем Закону о девизном пословању, а то је акцијама и ЕТФ-овима”, изјавио је Тањуг у Владимир Гарић, директор Одељења брокерско дилерских послова Комерцијалне банке, и објаснио да трговање обухвата 35 страних и Београдску берзу. Он је објаснио да је апликација намењена физичким и правним лицима, односно грађанима и фирмама, а Комерцијална банка је посредник у трговини.
„Сви они могу сад и са плаже да успоставе налог за трговање и да одмах иде статус налога, да прате шта се дешава, да ли је реализован или не”, прецизирао је он и похвали се да та банка једина у држави има ту могућност. Да бисте постали корисник апликације, објашњава, предуслови су да имате потписан уговор о трговању, као наменске рачуне отворене у Комерцијалној банци, власнички рачун који се отвара у Централном регистру хартија од вредности...
„Онда на те наменске рачуне уплаћујете новац за трговање, добијате наш сертификат на основу којег се пријављујете, и можете успоставити налог у оном износу колико имате покриће на рачуну”, навео је Гарић.
Упитан на колике провизије би требало да рачунају заинтересовани за трговање, оквирно је поменуо брокерску провизију од 0,3 одсто од износа трансакције и 0,15 одсто за салдирање, ту је и провизија Централног регистра и Београдске берзе по 0,1 одсто, док за страна тржиста мора да се урачуна око 0,3 одсто од трансакције за Европу или 16 евра минимално, а за САД у просеку 0,04 по акцији или минимално 22 долара.
Његов колега из банке, директор Одељења за Кастоди послове, Владимир Маревић, поручује да је циљ био да се клијентима омогући брз, једноставан и сигуран приступ тржишту капитала у Србији и иностранству у ери дигитализације, уз ниже трошкове.„Трошкова у старту и нема, они зависе од реализације трансакције, имовина клијената банке је сигурна као што су сигурни било који депозити, штедни или било који”, рекао је он, и пожелео свима који одлуче да тргују, да увећају капитал.
Д. У.