Купци слабо „пуцају” на касарне и по Војводини
Крајем прошлог месеца Дирекција за имовину расписала је јавни позив за продају 26 непокретности које нису неопходне за функционисање Војске Србије,
а рок за подношење пријава за куповину неке од војних касарни истако је 9. априла. У законском року, како сазнаје „Дневник”, од 26 понуђених војних објеката интересовање за куповину исказано је само за касарну у Руми, док за преосталих 25 није пристигла ниједна пријава.
Један купац поднео је понуду за куповину Војног комплекса „Вогањ”, Румски пут бб у Руми, површине два хектара, 23 ара и 35 квадратних метара, с почетном ценом од 39.635 евра, а доношење одлуке је у току. Нови конкурс за продају 25 војних објеката који у овом кругу нису нашли купца, како је наш лист сазнао, биће објављен наредног месеца.
Пошто се део војних објеката први пут нашао на продаји, и у другом јавном позиву цена ће за њих остатити иста, док ће за други део, који се већ продаје други пут, она бити 20 одсто нижа.
Ваља подсетити на то да је Дирекција за имовину Републике Србије на продају понудила касарне и војне комплексе у Алексинцу, Остружници, Зрењанину, Новом Саду, Панчеву, Сремској Митровици, Сомбору, Чачку, Ужицу, Ваљеву, Белој Цркви, Старој Пазови, Руми и Вршцу. Највиша тражена цена била је 4.556.432 евра, на колико је процењена војна касарна „НХ Жарко Зрењанин” у Вршцу, у оквиру које је 40 објеката укупне површине 14.898 квадрата, трафостаница, кантина, магацин, смећара, бина, стражаре и осматрачнице. На нешто мањи износ процењена је вредност војног складишта „НХ Славко Мунћан Сава” у Белој Цркви, које чини 58 објеката укупне површине 21.878 квадратних метара. Почетна цена била је 4.173.368 евра.
За војни комплекс Клуб Војске, Венац Радомира Путника у Сомбору, у оквиру којег су објекат на више спратова на површини од 4.195 квадрата, метални киоск, летња позорница и неколико мањих објеката, почетна цена била је 1.304.932 евра. док је за војни комплекс – складиште „Под Тврђавом” у Новом Саду, који чине гаража затворена с три стране, магацини, објекти и земљиште, Дирекција за имовину одредила почетну цену од 1.215.964 евра. Остали војни комплекси и касарне процењени су на знатно ниже почетне цене.
Најнижа почетна цена била је за војну економију „Лисник” у Сремској Митровици, на површини од 35.313 квадратних метара. За њу је тражено 13.128 евра, али је уз јавни позив стајала напомена да је лице које је купи у обавези да се придржава Закона о пољопривреди и Закона о планирању и изградњи.
У јавном позиву Дирекције за имовину било је наглашено да војни комплекси који су током НАТО бомбардовања загађени неексплодираним убојним средствима нису испитани и нису очишћени од тих средстава те да трошкове испитивања плаћа купац. У Војводини се то односило на касарне „Качарево” у Панчеву, „Белегиш“ у Старој Пазови и војни комплекс „Стари Бановци” у Старој Пазови. Управо те напомене могу, али и не морају, бити узрок зашто заинтересованих за куповину тих касарни, чије цене су с обзиром на имовину и земљиште биле реалативно ниске, није ни било.
Љ. Малешевић
Вишак од милијарду евра
Од распада Југославије у готово свим градовима Србије напуштене су остале многе касарне и домови Војске. Процењује се да у Србији има 530 таквих објеката, а вишак војне имовине процењен је на око милијарду и по евра. Иако је мастер-план за продају имовине која није потребна за функционисање Војске Србије осмишљен још 2006. године, до сада је продат тек 71 целокупни комплекс и још шест у деловима. Остали објекти пропадају, а Дирекција за имовину ће настојати да се створи ефикаснија процедура која би олакшала локалним самоуправама да ту имовину ставе у функцију економског развоја.