Ковачевић: Имовину ЕПС-а процењују због берзе, нема продаје
"Енергопројект Ентел" и Економски институт процењују имовину ЕПС-а, потврђено је Танјугу у овом јавном предузећу, али то не значи, тврде упућени, да се то предузеће спрема за продају.
Председник Надзорног одбора ЕПС-а проф. др Бранко Ковачевић поручује да овог тренутка нема ни говора о продаји, већ о припреми ЕПС-а да постане акционарско друштво.
"ЕПС мора да постане АД, а да би се то догодило мора да попише имовину, а кад попише, мора да процени. То је први корак ка берзи и ка томе да цена компаније расте, а овог тренутка нема говора о продаји", рекао је Ковачевић у изјави Танјугу.
Овог тренутка, каже овај професор, ЕПС и није зрео за продају, а да ли ће "сутра" оснивач решити да се иде на докапитализацију и увођење мањинског партнера, или уопште неће - то је на оснивачу да одлучи, а то је Влада Србије.
Оно што је неопходно, рекао је Ковачевић, јесте да ЕПС ради по економским и тржишним принципима, а у том смислу том предузећу одговара да постане АД.
Ковачевић сматра да не би требало продавати државна предузећа која су профитабилна и пуне буџет, а не би ни требало да им се, како каже, цео профит узима, јер морају да реинвестирају.
"Они морају да инвестирају у технологију, да запошљавају нове младе људе", рекао је он додајући да је у интересу ЕПС-а да има јак кадар и руководство.
У одговору који је Танјугу упућен из ЕПС-а, наведено је да је уговор за процену имовине ЕПС-а закључен у јулу ове године са "Енергопројект Ентелом" и Економским институтом и уговорена вредност те јавне набавке је 34 милиона динара, а рок за завршетак процене је осам месеци.
У ЕПС-у наглашавају да одлуку о правној форми предузећа доноси Влада Србије.
Танјугу је, у Министарству привреде, крајем јула речено да држава тренутно не намерава да продаје ЕПС.
(Танјуг)