Ко редовно плаћа, може избрисати камату
Измене Закона о пореском поступку и пореској администрацији доносе старим пореским дужницима олакшице. Али оне се не примењују безусловно: да би добили отпис камата, морају све текуће пореске обавезе
да измире на време.О чему се заправо ради?
Од 1. наредног месеца, а није првоаприлска шала, порески дужници чији укупан дуг не премашује два милиона динара у прилици су да избришу камате. Потребно је да надлежној једници Пореске управе Србије поднесу захтев за репрограмирање обавеза. Заостале основне пореске обавезе могу платити на рок до 60 рата. Уколико испоштују тај репрогам и у предвиђеном року отплате све заостале обавезе, следи им отпис камата у целокупној суми, односно 100 одсто. Било да имају мање или веће обавезе, дужници долазе у обзир за отпис само ако текуће пореске обавезе измирују на време, што ће рећи – до краја марта не треба да касне ни сат.
Олакшице које се могу остварити на тај начин су знатне. Рецимо, обвезник који дугује 1,7 милион динара а од тога је 300.000 динара камата, добија шансу да 1,4 милион плати на рок до 60 рата.Држава је спремна да отпише дуг, али за суме које прелазе милион и по динара тражи обезбеђење, односно сви чија дуговања по том основу прелазе поменуту суму морају да дају гаранцију да ће измирити обавезе у складу с постигнутим репрограмом. То може бити хипотека на имовину, залога на покретне предмете веће вредности, као што су рецимо трактори или машине и опрема или скупоцени аутомобили. Као обезбеђење може послужити и меница или банкарска гаранција. Успостваљање тих инструмената обезбеђења вуче за собом додатне трошкове, али опростом камата дужник ипак може знатно више да добије.
О томе шта ћемо добити а шта изгубити тим потезом др Милојко Арсић са Економског факултета каже:
– За државу је то тренутно добар потез јер ће у кратком року наплатити део пореза који без тих промена не би могла добити – појашњава он. – Али, гледано на дуге стазе, шаље се лоша порука. То је већ пети-шести репрограм у претходних петнаестак година. На тај начин награђују се они који нису редовно испуњавали своје обавезе. Зато многи који не плаћају обавезе и рачунају да ће им оне бар делимично бити опроштене.
Арсић наглашава да се огромни порески дугови, који се мере милионима, у земљама које имају развијену пореску културу и одговарајућу пореску дисциплину не могу нагомилати овако као код нас. Чим обвезник не испуни пореске обавезе, стиже екипа инспектора на наплату. Зато нема потребе за репрограмима и праштањима
Д. Вујошевић
Велики дужници мање повлашћени
Порески дужници чије су старе обавезе веће од два милиона динара такође након измена закона имају право на олакшице. Њима се не прашта цела камата већ само 50 одсто. Дуг им се такође дели на 60 рата, а праштање половине каматног дуга наступа ако дужник на време измири све обавезе. Код њих за пријављивање дугова нема рокова.