Кад су резултати добри, попушта се и каиш
Шеф мисије Међународног монетарног фонда Џејмс Роуф изјавио је да економски раст Србије јача, да показатељи тржишта рада бележе приметно побољашање и да
очекује да ће реални раст БДП-а Србије износити 2,7 одсто у овој години и три процента у 2017.
– Инфлација је и даље умерена, упркос убрзању раста зарада у приватном сектору – навео је Роуф на конференцији за новинаре на крају посете мисије ММФ-а, која је у Београду боравила од 20. октобра ради разговора о шестој ревизији стенд-бај аранжмана „из предострожности”, који је наша земља склопила с ММФ-ом.
Мисија ММФ-а је, по његовим речима, водила конструктивне разговоре с Владом Србије, с председником Владе Александром Вучићем на челу, и постигла споразум на нивоу тима с властима о политикама потребним да би се окончала шеста ревизија стенд-бај аранжмана.Тај споразум треба да одобри руководство и Извршни одбор ММФ-а на заседању оквирно заказаном за средину децембра.Роуф је нагласио да се настављају веома добри фискални резултати, захваљујући приходима који су изнад очекиваног нивоа, док су се расходи задржали у оквиру програмских циљева.
– Дефицит општег нивоа државе је сада пројектован на нивоу од 2,1 процента БДП-а у 2016. години. Пад јавног дуга се одвија годину брже од плана и предвиђа се да ће до краја године бити на нивоу испод 74 процента БДП-а – додао је он.С обзиром на те резултате, који су, како је оценио, изнад очекивања, мисија се сложила с планом власти Србије да употребе део фискалног простора у 2016. години за покривање одређених једнократних расхода, укључујући исплату пензионерима, као и решавање старих дугова државних предузећа.Постигнут је и споразум с властима о параметрима кључним за буyет за 2017. Приоритет је да се настави постепена фискална консолидација и да се обезбеди стабилан силазни тренд јавног дуга.
– У тим оквирима, мисија је постигла споразум с властима о таргетираном повећању пензија и зарада у јавном сектору. Очекује се да ће фискални дефицит пасти на 1,7 проценат БДП-а у 2017, уз даљи пад укупних маса пензија и зарада као удела у БДП-у, које ће се приближавати одрживијим нивоима у средњорочном периоду – навео је Роуф.
– Реформе јавног сектора морају да се убрзају у циљу обезбеђивања бољих јавних услуга, као и доприноса процесу фискалне консолидације. Посебно се касни с реформама образовног система – приметио је Роуф.Како је нагласио, потребне су и одлучне активности да би јавна комунална и друга државна предузећа престала да представљају оптерећење по јавне ресурсе.
- У том контексту, програм ће захтевати израду јасних планова за трајно решење или реструктурирање РТБ-а „Бор”, „Ресавице”, „Петрохемије”, „Азотаре” и МСК-а. Веома је битно да се прекине пракса финансирања слабих јавних субјеката и предузећа путем дуговања „Србијагасу” и ЕПС-у – закључио је Роуф, и захвалио се властима Србије на гостопримству и тесној сарадњи.
Д. У.
Пензионерима бонус у децембру
Влада Србије ће за два дана утврдити тачне износе повишица плата и пензија које су договорене са мисијом Међународног монетарног фонда, изјавио је Душан Вујовић на конференцији за новинаре у Влади поводом завршетка ревизије аранжмана са ММФ-ом.
Министар је рекао и да ће пензионери ускоро добити једнократну исплату и да се још утврђује колика ће она бити. Раније се помињало 6.000 или 7.000 динара. Према речима Вујовића, пензионерима би бонус могао бити исплаћен првих дана децембра. По речима Вујовића, у државном буyету за ову годину има новца за исплату још неких бонуса, али још није прецизирано коме ће бити исплаћени.