Кад мале фирме запошљавају, добију велики попуст
Србија је ову 2016. годину прогласила годином предузетништва те је малим и средњим предузећима наменила три пута више новца него 2015. Одрживом расту и запошљавању
код предузетника ове године је из буyета Србије намењено 1,5 милијарди динара за помоћ предузећима.
Година предузетништва започела је олакшицама за мала предузећа која намеравају да запосле нове раднике. Изменама и допунама Закона о порезу на доходак грађана и Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање, које се примењују од 1. јануара ове године, продужена је примена постојећих олакшица за запошљавање нових радника, која се остварује као право послодаваца да оствари повраћај дела плаћеног пореза на зараду и дела плаћених доприноса за обавезно социјално осигурање за новозапосленог.
Олакшица се остварује у висини од 65,70 и 75 одсто, у зависности од броја новозапослених. Уведена је и нова олакшица за послодавца – микро и мала привредна друштва, као и за предузетнике који запосле најмање два нова радника. Олакшица предвиђа повраћај 75 одсто плаћеног пореза на зараду и доприносе за обавезно социјално осигурање. Ту бенефицију не може остварити послодавац који већ користи неку врсту подстицаја.
Министар привреде Жељко Сертић објашњава да је главни задатак Владе да синхронизованом акцијом усмери новац и капацитете ка малим и средњим предузећима и предузетницима, као здравом делу привреде, и да применом промењених прописа унапреди пословно окружење да би се тај сектор развијао.
– Желимо да мењамо свест, подстакнемо и охрабримо људе на то да се упусте у предузетништво, а конкретним примером ћемо показати да у Србији постоје људи који су се осамосталили, развили послове и данас су успешни привредници – истакао је Сертић.
Мада привредници позитивно оцењују све мере које је Влада Србија предузела да би то заиста била Година предузетништва, они ипак упозоравају на то да смањење пореза и доприноса није једини проблем који их мучи у Србији.
Наиме, из Привредне коморе Србије поручују да су највећи проблеми парафискални намети и финансирање јер недостају алтернативни извори новца, осим банака. Александар Грачанац из Одбора ПКС-а за мала и средња привредна друштва и предузетништво истиче да ће мере државе у погледу повраћаја пореза и доприноса за сваког незапосленог свакако поспешити ново запошљавање, али додаје да привредници предлажу трајно умањење пореза.
Он оцењује да је највећи проблем предузетништва финансирање приватног сектора и недостатак алтернативних извора финансирања.
– С друге стране, постоји доста високи ниво парафискалних намета, трошкова пословања – напомиње Грачанац. – Предузетници данас највише причају о томе на који начин финансијски подржати старт-ап предузетнике.
Већина привредника слаже се с оценом да је порез на доходак од 63 одсто превише за мала и средња предузећа и да га треба преполовити или чак и више умањити. Процењују да је довољно да трећина личног дохотка иде у буyет, а остало би требало да добију запослени, чиме би остварили веће плате јер привредници свакако дају много више за свако радно место од онога што на крају месеца радници добију у коверти.
Љ. Малешевић
Заједничка велика снага
За државу су, нагласила је помоћница министра привреде Катарина Обрадовић Јовановић, једнако важни и домаћи и страни инвеститори јер сваки од њих доноси нов капитал, радна места и могућност за малу приведу да се укључи у токове послова. Ниједна земља, додаје, не сме да темељи развој на страним компанијама, а да занемари развој малих и средњих, које појединачно немају тако велики утицај, али заједно имају велику снагу.