Још се разматра укидање прелевмана на увоз млека
18.11.2016.
20:14
21:52
Коментари (0)
Влада Србије је крајем јуна ове године продужила мере заштите домаће производње млека до краја године, а шта ће бити од Нове године, још увек се не зна. Наиме, уколико не буде
нове интервенције Владе Србије, од 1. јануара 2017. године укидају се прелевмани на увоз млечних производа из Европске уније јер се Србија Споразумом о стабилизацији и придруживању обавезала на то да ће помоћ млекарима давати до марта наредне године.
Држава је прелевмане увела да би заштитила домаће произвођаче од навале европског млека и млечних производа. Сточари су тврдили да би укидање прелевмана могло довести до краја те гране пољопривреде јер, како су објашњавали, и поред њих, млеко се увози од произвођача млека у ЕУ који су довољно субвенционисани од својих држава па им се све исплати.
Летос је и цена млека и млечних производа била ниска па је и то погодовало већем извозу, што су неки прерађивачи код нас искористили. Тим пре што су крајем прошле године скинути прелевмани с неких павлака, а увозне таксе на млеко прописане на 10 до 20 динара по литру и за киселомлечне производе од 10 до 30 динара.
Сада је ситуација око цене сировог млека и код нас и у Европској унији другачија. Наиме, протеклих месеци та цена је у ЕУ почела да расте, а слична ситуација је и код нас. Ипак, сточари у Србији и даље страхују да ће од Нове године откупљивачи смањити откупне цене јер ће им бити омогућен увоз још јефтинијег млека из земаља ЕУ.
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић тврди за „Дневник” да се још увек не зна тачно да ли ће домаће млеко од Нове године остати без заштите, односно да ли ће се укинути прелевмани на увоз млечних производа из ЕУ.
– Још разматрамо ситуацију и све је могуће – рекао је Недимовић. – Ситуација на тржишту млека је сада доста повољнија, али о том проблему се још увек разговара и наредних дана видећемо шта можемо урадити.
По оцени директора „Имлека” Илије Шетке, држава је у време највеће кризе у млекарству, у последњу годину и по, заштитила домаће фармере прелевманима, и то је био добар потез.
– Заштита фармера прелевманима је била важан и храбар потез који је сачувао наше сточно стадо и производњу сировог млека – сматра Шетка. – Сада, када се цене млека на европском тржишту стабилизују, логично је да прелевмани буду укинути те да се тежиште пребаци на увођење мера које би обезбедиле већу конкурентност српских фармера, као што су почетак рада Националне лабораторије и давање премија по основу квалитета млека.
Љ. Малешевић
Зависи и од откупљивача
– Прелевмани не дотичу директно произвођаче млека уколико откупљивач не одлучи да свој губитак пребаци на леђа произвођача – сматра Сања Бугарски из Асоцијације произвођача млека Војводине. – Тржиште је, наводно, стабилно и неће бити већег увоза јер је цена у ЕУ почела озбиљно да расте. Надамо се да престанак прелевмана неће имати негативан утицај на производњу и оно што сад имамо. Усагласили смо се и о томе да ће Србија, уколико укидање прелевмана почне негативно да утиче, да их врати, а за сада се они склањају 31. децембра.