Из ЕПС-а одлази 2.000 људи?
Представници ММФ и ЕПС договорили су да се проблем прекобројних радника решава превременим пензионисањем и добровољним одласком запослених, тврде београдски медији.
По том основу процењује се да би скоро 2.000 људи до краја године могло да напусти компанију. Извор близак ММФ тврди да је то формула која не би изазвала незадовољства синдиката.
Договор је да се превремено пензионишу радници који до пензије имају две или три године. По том основу би фирму могло да напусти нешто више од 1.000 људи. Том броју треба додати бар 800 радника који су показали интересовање да уз адекватну отпремнину напусте ЕПС”.Како се тврди такав модел решавања вишка запослених предложио ЕПС. ММФ је то прихватио, али уз услов да до краја године питање вишка мора да буде решено. Мора врло брзо да се измени колективни уговор и дефинише висина отпремнине. Синдикати не пристају на 200 евра по години стажа, што је сума коју је утврдио ММФ. Тражи се начин како би могле да се испалате увећане отпремнине”.
Медији наводи и да у ЕПС нико није желео да коментарише ова сазнања.С друге стране треба подсетити да синдикати тврде да у јавном предузећу Електропривреда Србије (ЕПС) нема вишка запослених .Обећање ММФ-у да ће 5.000 запослених до 2020. године морати да напусти фирму дао је бивши генерални директор Александар Обрадовић без икаквог увида у систематизацију, изјавио је председник синдиката ЕПС Милан Ђорђевић, непосредно пре доласка Мисије у Србију.
Најпре треба отклонити заблуде претходног директора, који уместо да је наплатио 1,7 милијарди дуга за неплаћену струју, купује „аудије” и обећава ММФ отпуштање 1.000 радника до краја ове године, рекао је Ђорђевић.Фонд мора да зна да 40 одсто рудара ЕПС, због тешких услова рада, не дочека пензију, а преосталих 60 одсто прима је најдуже годину дана, додао је он.Уколико би се спровела одлука ММФ, ЕПС би остако без радника, рекао је Ђорђевић.