Инвеститори прикочили због избора
– Током прошле године и на почетку ове настављају се умерено позитивни трендови у привреди – оцењује економиста Милојко Арсић, додајући да је после изласка из рецесије почео период релативно спорог раста,
који се наставио и у првом тромесечју 2016, али да су та побољшања спора и недовољна да се реше највећи економски и друштвени проблеми Србије, попут високе незапослености и ниских доходака.
Међутим, тврди Арсић, бољитка, између осталог, нема без већих инвестиција. Он подсећа да су прошлогодишње директне инвестиције достигле 1,6 милијарду евра, али да су и даље ниске. Раст изввоза се успорава па се у кратком периоду не очекује његово убрзање. Другим речима, сматра да су избори успорили реформе, па уколико у другој половини године нова влада не уради ребалас буyета или бар усвоји план штедње, који би обезбедио да фискални дефицит у овој години буде највише 3,5 одсто БДП-а уместо четири, Србија се може наћи у озбиљном проблему. Чак је, истиче, могуће и урушавање остварених резултата.
Са Српско-немачког форума, на којем је било више од 200 немачких компанија, већ стижу најаве о новим немачким улагањима у Србији. Да је Србија добра инвестициона дестинација потврдио је и председник Индустријско-трговачке коморе Франкфурта Матијас Милер, који објашњава да у нашој земљи постоји добра пословна клима и млада и образована радна снага.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж додаје да, осим тога, Србија даје и подстицајне мере за пословање.
– Регион Балкана значајно се променио и од региона проблема постао је регион успеха и развоја – уверен је Чадеж. – Србија може очекивати нове инвестиције из Немачке и њене покрајине Хесен. Србији није важно када ће постатити чланица Европске уније, колико јој је важно да буде потпуно спремна када постане њен део. Ако нисте конкурентни на тржишту, ако нисте интегрисани у ланце снабдевања, способни да се изборите с конкуренцијом, онда ни формално чланство неће помоћи да се развијете.
Наредних недеља очекује се отварање неколико фабрика које су изградили страни инвеститори и у којима ће посао наћи неколико хиљада српских радника, али је реч о инвестицијама које су започете прошле године и за које је Влада Србија већ раније доделила новац за подстицај за свако новоотворено радно место. Међутим, економисти упозоравају да се добро започети посао из прошле године и долазак неколико јаких и познатих страних инвеститора мора наставити одмах после избора да би се прва половина 2016. године надокнадила. Јер, док траје предизборна кампања и док се не затворе изборне кутије, инвеститори ће гледати са стране и чекати с инвестицијама. У таквој ситуацији ће и добру пословну климу и јефтину радну снагу у Србији подредити резултатима избора, па уколико власт с којом су разговарали и преговарали о будућим пројектима добије поверење грађана, сасвим је могуће да у другој половини године уследи бум страних инвеститора и да се на тај начин надокнади њихов изостанак из прве половине 2016. године.
Љ. Малешевић
Вијамо исте улагаче
Застоја у инвестицијама, без којих нема економског опоравка, смањења незапослености и повећања доходака, свесни су и креатори државне економије. Због тога они претходних дана – а очекује се то и наредних недеља – већ траже нове инвеститоре. Пошто све земље у региону вијају инвеститоре, Србија мора да нуди и више и боље да би они инвестирали управо овде и запослили наше раднике.