Инспекција из сиве зоне у легалну пребацила 11.000 радника
Борба против сиве економије од пресудног је значаја за државу јер, осим што узимају новац који им не припада, а то је годишње око 300 милиона евра, шверцери и ини
махери праве штету још већу од тога. Нелојална конкуренција убија оне који желе легално и регуларно да послују и тако урушвају оно што би морало бити најздравији део економије.
Инспекција рада је неко ко би морао први да уђе у сиву зону, али је велики проблем то што она има 242 инспектора, који треба да контролишу 300.000 привредних субјеката.
Министар рада Александар Вулин истиче да, и поред свега, у односу на претходне године имамо бољи инспекцијски надзор. Како је рекао, у првих девет месеци ове године обављено је 40.772 надзора, у којима је затечено 13.102 лица која су радила на црно. На основу решења инспектора, 10.975 људи је запослено на неодређено време.
Како је казао, од 592 непријављена субјекта, само је 41 престао да ради, а сви остали су отишли у АПР и регистровали се. По његовим речима, 2015. године у раду на црно затечено је више од 16.000 радника, а ове 13.102. У току прошле године запослено је више од 6.000 њих након инспекцијског надзора, док је ове запослено знатно више – 10.975 након интервенције инспектора.
– Потребна је већа мотивација, више инспектора и надамо се да ћемо добити сагласност да повећамо њихов број – рекао је Вулин, истичући да је приметно да се на сузбијању рада на црно ради доста успешније него претходних година.
Министар је рекао да би требало друштвено одговорним компанијама које се баве хуманитарним активностимна омогућити олакшице када је реч о порезу и ПДВ-у „јер ће управо тако растеретити буyет Србије”.
– Надам се да ћу успети да се изборим с тим да би се помогло онима који су друштвено одговорни да осете корист за добро што су урадили – навео је Вулин.
Д. Мл.
Повратак
Министар Вулин је рекао да се инспектори, после обављеног првог надзора, враћају након одређеног времена код послодавца да би проверили да ли послују у складу с прописима и да је утврђено да је неколицина радника из легалних токова опет пребачена у сиву зону, односно наставила да ради на црно.
Како је прецизирао, код 569 послодаваца, више од 3.000 радника је радило на црно, од чега је 2.829 запослено.
Након другог надзора утврђено је да је 2.053 наставило да ради, а 221 лице је поново ођављено и наставило да ради на црно.