Грб за енглеску краљицу из фабрике иза решетака
У време када многа предузећа, па и велики део јавних, послују с огромним губицима, неки затвори у Србији добро зарађују и бележе добре пословне резултате.
Добри пословни резултати довели су до препорода неких наших затвора па они данас не само да производе довољно за потребе свих затвореника већ и стварају вишак који се продаје на тражишту. Управник Нишког затвора Александар Грбовић објашњавао је да је тај затвор у протекле три године доживео прави препород: пре три године имао је блокиран рачун јер је дуг износио милион евра, плате за затворенике касниле су 14 месеци, а сада остварује приходе и производи све „од игле до локомотиве”.
– Запослени и осуђеници посебно су поносни на резултате које постижу у пољопривреди и сточарству – објашњава Грбовић. – Имали смо више од 2.000 свиња, више од 50 грла крупне стоке, 10.000 товних пилића и око 2.000 кока носиља ,од којих смо добијали 400.000 јаја. Производња млека повећана је на 500 литара дневно, а с нових 40 јуница, ове године повећаћемо је на 1.000.
Додаје да осуђеници обрађују и око 300 хектара земље, од којих је 1,5 хектар под пластеницима и стакленицима, као и да се сваки педаљ земље наводњава.
– У стакленицима, пластеницима и на отвореном произвели смо прошле године око 200 тона поврћа, 300 тона кабасте хране за стоку и 300 тона зрнасте – истакао је Грбић. – Осим тога, прошле године осуђеници су производили и одећу и намештај за потребе нишког затвора, али и других. У одељењу конфекције сашивено је више од 7.000 пари радних одела и осуђеничких униформи, 1.600 комплета постељине, 3.000 јастука, више стотина пешкира и заштитних прслука. Направљено је и 350 кревета за осуђенике и 3.000 душека. Готово да не постоји производ који осуђеници не могу да произведу у столарској радионици, а прави раритет представљају грбови изрезбарени у дрвету и шаховски комплети с изрезбареним фигурама. Ти производи завршавају углавном као поклон високим страним званичницима. Енглеска краљица добила је као поклон грб који је овде изрезбарен, а патријарх Иринеј добио је изрезбарени штап.
Привредни препород доживео је и сремскомитровачки Казнено-поправни завод, који је лане реновирао хотел „Срем” и још неколико објеката, међу којима и хиподром и рибњак. Затвореници и запослени у затвору у Сремској Митровици, који је највећи у Србији и један од највећих на Балкану, сада воде хотел „Срем” који је у рангу три звездице. Затвор има више од 800 хектара квалитетних ораница, велики сточни фонд, сопствену пекару и млекару, ергелу с више од 30 липицанера, озбиљне металске и дрвне погоне и штампарију и више од 600 упослених. Бави се ратарско-сточарском производњом, а у оквиру привредне јединице „Дубрава” прави пољопривредну механизацију која се продаје широм Србије.
– Брзо ћемо реновирати и управну зграду, а парк прекопута ње биће уређен уз помоћ града – објаснио је управник КПЗ-а Сремска Митровица Александар Алимпић. – Ограда ће се срушити, паркинг продужити и уредити, а у парку ће се, уз сарадњу града, направити и мала фонтана. Биће ту и бициклистичка стаза која ће водити до индустријске зоне крај ауто-пута.
Љ. Малешевић
Нове дрљаче и осмотонска приколица
У производним одељењима сремскомитровачког КПЗ-а израђује се средње тешка дрљача типа СТД 480 „дубрава”, намењена за обраду земљишта, опремљена светлосносигналном опремом за безбедан транспорт по јавним саобраћајницама. Израђена је и нова приколица носивости осам тона. Осим дотадашњих приколица с двостраним киповањем, произведена је и приколица с тространим. Уз тоа, КПЗ нуди ремонт свих приколица, монтажу металских профилисаних страница, израду и монтажу ринфузног отварања, постављање металног патоса, фарбање полиуретанском фарбом, израду приколица по наруyбини. Једном речју, квалитетним производима боре се за купца на српском тржишту, али и на иностраном.