Гас нећемо куповати где морамо, већ где је јефтинији
Грејна сезона ближи се крају, а грађани који се греју на природни гас кубик тог енергента су током целе зиме плаћали исто, али су рачуни ипак нижи него лане. Наиме, 2014. године цена кубика
била је виша, чак и до 60 динара, у просеку, у грејну сезону 2014/2015. стартовало се с око 55 динара кубик, а потом је кренуло појефтињење. Смањењу рачуна ове године погодовала је и релативно блага зима јер је потрошња била мања. Ипак, поставља се питање да ли би кубик могао бити јефтинији него сада, с обзиром на стање на тржишту енергената.
Наиме, ових дана се могло чути да ће поједини дистрибутери куповати природни гас од неког другог снабдевача, а не ЈП „Србијагас“, јер нуде повољније цене кубног метра гаса. Из ЈП „Србијагас“ су, реагујући, указали на то да је гас у односу на прошлу годину јефтинији и до 30 одсто и да су цене у складу с методологијом за одређивање цене природног гаса у домену јавног снабдевања, коју је одобрила Агенција за енергетику Републике Србије, као и у складу с методологијама за одређивање цене природног гаса на слободном тржишту, које је одобрио Надзорни одбор ЈП„Србијагас“.
За квалификоване купце, који немају право на јавно снабдевање, а снабдевач им је ЈП „Србијагас“, цена је нижа око 30 одсто: у јануару прошле године кубик је био 48,16 динара, а у децембру 37,2. Цена гаса за снабдевање јавних снабдевача, односно дистрибутера, који га купују од ЈП „Србијагас“ је од јануара 2015. године, када је кубик коштао 43,64 динара, пала на 33,89 у децембру, односно нижа је 28 одсто.
И док је за те две категорије потрошача цена снижена веома сличан проценат, за индивидуалне потрошаче које снабдева ЈП „Србијагас“, од јануара до децембра 2015. године кубик је јефтинији око 15 одсто, односно упола мање. Из тог предузећа указују на то да је цена гаса за домаћинства у јануару прошле године била 44,16 динара, а у децембру 38,46, да су у марту повећани транспортни трошкови и цене дистрибутивне мрежарине, што је одобрио АЕРС.
Треба рећи да цена гаса зависи од кретања цене нафте / деривата нафте, али се израчунава на основу одгворајуће формуле, а зависи и од курса долара. Од 2014. године до сада цена нафте је с око 110 долара барел пала на око 36, колико је била , па је и појефтињење гаса било очекивано, али је, као и кад је у питању цена горива, оно мање од снижења цене нафте.
По речима председника Удружења за заштиту потрошача Радомира Ћириловића, „Србијагас” већ готово годину дана гас купује 25 одсто повољније, а минимално спушта цену.
– Кубик би морао да буде јефтинији него сада јер је ЈП „Србијагас” почетком 2015. године 1.000 кубних метара плаћао 340 долара, а крајем те године иста количина коштала је 170 долара – каже Ћириловић. – То је упола мање па је зато сигурно да простора за снижење цене гаса има, и поред раста курса долара. У другим земаљама Европе цене гаса су значајно ниже, па је у Немачкој цена више пута снижавана, а само последње снижење било је око 21 проценат.
Због тога, указао је Ћириловић, у ЈП „Србијагас”, које је било монополиста и дистрибутери су морали само од њега да купују гас, морају да почну другачије да размишљају.
– Сада се отворила могућност да се гас купи и од неких других фирми, које су спремне да спусте цене када је то могуће. Закон о енергетици је омугућио да потрошачи бирају дистрибутера и добављача и разумљиво је да ће изабрати најповољнијег. Инсистираћемо на томе да дистрибутери поштују право потрошача и нађу најповољнијег понуђача, иако смо свесни тога да ће то бити веома тешко – каже Ћириловић.
Д. Млађеновић
Последње снижење у октобру прошле године
Последњи пут цена кубног метра гаса промењена је у октобру 2015. године, када је, због кварталног кретања цене деривата нафте и курса долара, појефтинио у просеку 9,3 одсто. Тада је цена кубика снижена око пет динара и за индивидуалне потрошаче коштао је око 46 динара у просеку, уз урачунате све трошкове – порез на додату вредност, корекциони фактор, дистрибутивну разлику.