Економије Балкана заглибљене у просечности
Нико боље од привредника не зна шта значи регионална сарадња и колико је она битна за напредак свих земаља Балкана, оцењено је на панелу „Регионална сарадња и
унапређење конкурентности”, који је одржан на Бизнис-форуму на Копаонику. Заједнички проблем земаља региона је и висока стопа незапослености, која у просеку у региону износи око 22 одсто, а највише незапослености младих, чији удео међу онима који чекају посао је чак 42 одсто. Регионална сарадња важна је за напредак свих земаља Западног Балкана јер имају заједничке проблеме, а уједно само као регион могу бити конкурентне у привлачењу инвестиција, закључено је на сесији представника привредних комора Србије, Македоније, Словеније, Босне и Херцеговине и Хрватске.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж нагласио је да наставак структурних реформи, борба против корупције и други изазови који предстоје, нису само проблеми Србије и неће их свака земља решавати само на националном нивоу већ је неопходно да се то учини у сарадњи с регионом.
– Привредне коморе из региона, у оквиру Берлинског процеса, покренуле су иницијативу и основале Коморски инвестициони форум, у који су укључене све привредне коморе региона, и чланице ЕУ Хрватска и Словенија – рекао је Чадеж. – Тај форум није институција која постоји само на папиру већ је покренула конкретне пројекте и циљу да регион кроз сарадњу буде још успешнији у економији. Имамо заједничке непријатеље, а то су лоша конкурентност наших компанија, висока стопа незапослености и још увек неизграђени пословни амбијент који би омогућио привреди да се више развија.
По оцени председника Привредне коморе Македоније Бранка Азеског, земље у региону имају недовољно повезану привреду јер има сијасет сектора у којима још није развијена сарадња. Као пример, наводи непостојање директне авионске линије између Скопља и Љубљане, као и Скопља и Тиране, али и Приштине.
– Живимо у капитализму и неопходно је да постоји лидер – истиче Азески, додајући да фирме које улажу у регион имају пет пута већи профит него у сопственим земљама. – Мора неко да све повуче напред јер иначе остајемо заробљени у просечности. Треба јасно да кажемо да држава која има највећи потенцијал треба да преузме улогу лидера.
За председника Привредне коморе Црне Горе Велимира Мијушковића привредници најбоље знају шта су пролазили последње две деценије када није било никакве сарадње међу земљама у региону.
– Бизнис је био гашен са свих могућих адреса – нагласио је Мијушковић. – Привредне коморе, као остатак изузетно организованог југословенског коморског система, покушале су и крајем деведесетих година прошлог века да укажу на неопходност пре свега регионалне сарадње и удруживања привреде у смислу обједињавања понуде и тражње, али и простора као јединствене инвестиционе дестинације. Привреда и привредници су неко ко идентификује све проблеме, иако то неки оспоравају. Без значајних инвестиција, земље региона не могу достизати развијену Европу у блиској будућности.
Љ. Малешевић
Доста је привреда молила политику
Дошло је време да политичари позивају привреднике да им помогну у креирању економске политике, и то је, оцена је представника привредних комора земаља у региону, добро. Тим пре што су годинама приведници били ти који су позивали владе да им помогну и да сарађују с њима. Због тога се као добар пример истиче позив премијера Србије Александра Вучића да привреда помогне Влади Србије.