Економија уз друштвене вредности
У Европској унији социјална предузећа запошљавају више од 14 милиона људи, што показује да социјална економија има снажну улогу у стварању нових радних места и социјалним иновацијама.
То је податак изнет на Форуму социјалних иновација, највећем годишњем догађају посвећеном социјалном предузетништву и одрживости цивилног друштва, на којем је учествовало 150 лидера из цивилног, приватног и јавног сектора у Србији и региону.
– Различити пројекти и иницијативе који су покренути у Србији потврђују да је могуће спровести економски исплативе пројекте базиране на јаким друштвеним вредностима – указао је извршни директор „Смарт колектива” Невен Мариновић. – Међутим, треба развити системску подршку за социјално предузетништво, попут оне у европским земљама, где га подржавају посебна регулатива и документи јавне политике и где та предузећа имају приступ фондовима вредним више од 500 милиона евра.
Током 2015. и 2016. године десет локалних организација завршило је једногодишњи напредни програм јачања капацитета који нуди Смарт академија. Програм је креиран с циљем да помогне организацијама да развију и спроведу иновације у начину функционисања и постану одрживије. Шест најбољих организација цивилног друштва добило је донације укупне вредности 2,2 милиона динара за реализацију својих одрживих идеја.
– Социјална предузећа која имају стручност, ресурсе и јединствени увид у могућности бизнис-сектора и стратешке потребе заједница, могу остварити далеко јачи утицај од обичне финансијске подршке – рекао је заменик директора Канцеларије за демократски и економски развој у УСАИД-у Србија Џеф Скарин. – Претходне године у Србији је више од 100 представника цивилног друштва похађало Академију пословних вештина.
Форум социјалних иновација организовали су „Смарт колектив” и Форум за одговорно пословање, уз финансијску подршку УСАИД-а.
В. Ђуричић
Словеначко искуство
Државни секретар за дијалог с организацијама цивилног друштва и социјално предузетништво Словеније Тадеј Слапник представио је како се социјална предузећа развијају у тој земљи. Он је рекао да у Словенији социјална предузећа заузимају око 0,7 одсто укупног броја фирми у тој земљи, односно око један одсто БДП-а, а циљ да се досегне европски просек који износи 6,5 одсто укупног броја и седам процената БДП-а. Из европских фондова за развој социјалног предузетништва тој земљи опредељено је око 45 милијарди евра до 2020. године, док је Словенија издвојила око два милиона евра за старт-ап кредите за социјална предузећа.