Држава преузима ПKБ, Град преноси акциjе?
Како се наводи у допуни дневног реда наредне седнице, на њој ће се, између осталог, наћи и тај предлог.Уколико Скупштина града усвоји тај предлог, он ће се наћи и пред Владом Србије.
Наводи да би ПКБ могло да постане републичко уместо градског предузећа појавили су се крајем јула, а тада су представници Градске управе Танјугу рекли да ће град бити власник ПКБ-а док се не донесе одлука о пребацивању ПКБ-а са Града на Републику, чему би ми морало да претходи одобрење Скупштине града и Владе Србије.
Скупштина ПКБ је тада донела одлуку о делистирању, односно повлачењу акција са берзе.Одука је, кажу, донета, како би се пословање учинило што ефикаснијим и како би се смањили трошкови.То је Танјугу тада потврдио и директор ПКБ-а Драгиша Петровић, истичући да је Скупштина акционара донела одлуку о делистирању, искључиво у циљу даље рационализације трошкова пословања донела одлуку о повлачењу акција, а не о пребацивању, јер то и није у надлежности те скупштине.
Приватизација ПКБ-а у првом кругу продаје није успела, а други круг није ни спроведен јер су одборници Скупштине града усвојили одлуку којом престаје да важи претходна о моделу приватизације ПКБ-а.
Прва одлука је на Скупштини града крајем 2014. године усвојена и њоме је прихваћен поступак приватизације ПКБ-а, кроз модел продаје дела имовине кроз јавно надметање и прикупљање понуда.
Уследио је и јавни позив за продају дела имовине тог комбината, објављен 31. децембра прошле године. Почетна цена за продају дела имовине која се односи на непокретности, опрему и уделе у зависним друштвима износила је 51 одсто од процењене вредности.
На тај тендер се нико није јавио, па је покушај приватизације ПКБ-а био неуспешан.
(Танјуг)