Драгашевић: Учинили све да се турбуленције осете што мање
Србија не може да буде изолована од светских финансијских токова, а Народна банка Србије је учинила све да се турбуленције не осете и буду што мање,
изјавио је данас директор Одељења за девизно тржиште НБС Никола Драгашевић.
"Србија као мала економија не може да буде изолована од светских финансијских токова, и ми смо све урадили да те турбуленције буду што мање. Смањење текућег дефицита, дефицита буџета, ниска инфлација и стабилност курса довели су до тога да инвеститори имају све веће поверење у напредак ове земље и одлучили су да дугорочније инвестирају у државне хартије Републике Србије", рекао је Драгашевић за РТС.
Он је казао да су први дани 2016. године најлошији почетак године на светским берзама у последње три деценије.
Драгашевић је рекао да глобално тржисте непрестано функционише и да је међусобно добро повезано, односно да се криза, турбуленције и неизвесност са једног сегмента финансијских трижиста, лако преносе на друга.
Према његовим речима, оно што је карактеристично за све земље у успону је да инвеститори одлучују да ли ће краткорочно, односно спекулативно да инвестирају или дугорочно, у зависности од перформанси.
"Можемо да се похвалимо да је спекултивни капитал у последње три године изашао из Србије и да имамо инвеститоре који су дугорочно орјентисани код нас. Управо свесни могућих неизвесности и турбуленција са светских тржиста НБС настоји да то све предупреди и у сваком тренутку ће адекватно реаговати ", рекао је Драгашевић.
Говорећи о цени нафте, он је казао да је сада на историјском минимуму и да је то тренд углавном у последњих 12 година.
Говорећи о узроцима, Драгашевић је казао да су то пре свега, повећање залиха нафте код свих земаља које су произвођачи и извозници и презасићена понуда, али и геополитичке тензије које су ескалирале у последње време.
Упитан шта су најчешћи узроци берзанске кризе, Драгашевић је казао да је то потрага за профитом која је често нереална, као и нереална очекивања и самих инвеститора и менаџера у инвестиционим фондовима у великим банкама.
(Танјуг)