Добро за послодавце, несигурност за запослене
Уговор о раду одређено време у Србији може трајати 24 месеца, а да ли ће се то продужити, показаће се. Наиме, Савет страних инвеститора препоручио је Влади Србије и стручној
јавности продужење трајања уговора о раду на одређено време с 24 месеца на 36, уз образложење да би то користило послодавцима. Ипак, представници синдиката и послодаваца у Србији сматрају да то не би било добро за запослене, као и да је нејасно какве би користи држава имала од тога.
Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић каже да не види разлог продужавња уговора о раду на одређено време с две године на три јер већ постоје доста флексибилни начини запошљавања.
– Не видимо потребу да се у Србији то регулише на тај начин јер продужење не доноси значајну разлику, осим што су запослени оштећени тиме што раде на одређено време, пошто се уговори не могу продужити после истека две године – каже Атанацковић. – Образложење да је то тако у великом броју западноевропских земаља није довољно јер наша ситуација није таква да бисмо у свему могли копирати Западну Европу.
По мишљењу потпредседника Већа СССС Душка Вуковића, продужење трајања уговора само би смањило финансијска оптерећења послодаваца, а радницима, продужило страх због несигурног радног места. Вуковић истиче да и сада постоји могућност да радници раде на одређено време и дуже од 24 месеца.
– Закон је дао погодност послодавцима који тек оснивају предузећа да од датума оснивања, најдуже до годину дана, одређени број људи запосле на 36 месеци, а на одређено време до пет година могу се запослити и они којима је до одласка у пензију остало толико – каже Вуковић, истичући да Закон о раду дозвољава послодавцима да на одређено време дуже од 24 месеца запошљавају и раднике ангажоване за завршетак неког пројекта.
По његовим речима, није јасно какве би користи држава имала од продужавања трајања уговора те да је и приликом доношења Закона о раду, када је трајање рада на одређено продужено с 12 месеци на 24, указано на то да то неће донети ништа боље ни држави ни друштву, а ни запосленима.
– Упоредни показатељи из земаља које то имају показали су да то није довело до повећања запослености, стандарда, конкурентности – рекао је Вуковић.
По речима председника ШС Војводине Горана Милића, придужење уговорао о раду на 36 месеци додатно би утицало на несигурност радног места, пре свега младих, који треба оснивају породице.
– Продужење рока уговора о раду на одређено време егзистенцију младих људи чини неизвеснијом, а продужило би се и време за заснивање рада на одређено време – каже Милић. – Уз усвајање закона о агенцијама за запошљавање, који би у наше законодавство требало да уведе ангажман радника на лизинг, односно изнајмљивање радне снаге, евентуално продужење уговора о раду на 36 месеци додатно би повећало несигурност радног места.
Д. Млађеновић
Амандман у корист радника
СССС је упутио надлежнима амандман којим се предлаже да се у Закону о раду предвиди да се запосленом на одређено време радни однос мора продужавати до истека његове привремене спречености за рад. Тиме би, како је саопштено, била спречена самовоља послодавца да може дати отказ или одбити да продужи уговор о раду док је запослени на боловању.