broken clouds
12°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Добро извагати повећање плата и пензија

04.05.2016. 18:35 13:33
Пише:

Како ће изгледати нова влада Србије за сада се не зна, али се зна да ће морати да уради најтежи део реформи, то јест да спроведе све оно што до сада није

и што је из разноразних разлога одлагано. Све у свему, нову владу чекају стари проблеми.

Док премијер Александар Вучић пише експозе, економисти тврде да су јавна предузећа и вишак запослених у јавном сектору, као и завршетак приватизације, кључни проблеми на које ће нови кабинет морати да удари.

– Нова влада не сме да се опусти већ мора да убрза реформе, пре свега да спроведе рационализацију јавног сектра, реформу јавних предузећа и приватизацију – тврди председник Фискалног савета Павле Петровић.

Он упозорава и на то да нова влада не би требало да повећава плате и пензије.

Петровић је приметио да су направљени неки кораци кад је реч о реформама унутар ЕПС-а, „Железница Србије”, „Србијагаса”, али су, како је рекао, изостале оне болне мере које би показале да се ушло у те реформе, што се очекује да крене већ у 2016. Други велики блок би, по његовим речима, била предузећа у реструктурирању и приватизацији.

– За те фирме решење значи или приватизацију или стечај, а не видимо баш да постоје неке велике понуде да се та предузећа откупе. Остала су та велика предузећа као што је РТБ „Бор”, „Азотара”, „Петрохемија”, али и „Симпо”, „Ласта”... – казао је он, и подсетио на то да та предузећа, осим што су добијала дотације, нису плаћала доприносе, дугове за гас, изазивала су неликвидност јер нису плаћала ни приватним добављачима, и то се ширило кроз целу привреду.

Велики проблеми биће и отпуштање и рационализација, и ту би требало смањити број запослених у општој држави којих има око 500.000.

– Наша је процена да неће моћи да се отпусти онолико људи колико се мислило на почетку и да није реално да их за три године оде 75.000, већ око 30-35.000 – рекао је Петровић, и додао да је потребна даља контрола плата и пензија јер је то следећа мера која држи дефицит под контролом, и онда видети да ли је могуће наћи додатне уштеде. – Постоји опасност да се дефицит заустави на нивоу који није довољан за оздрављење јавних финансија, што је око 3 до 3,5 одсто БДП-а, а то би даље значило да би дуг наставио да расте.

У Савезу самосталних синдиката кажу да би најбоље било када би нова влада могла да буде комбинована од политичара и експерата, нарочито када су у питању финансије и привреда.

– Важно је да одговорност носе они који су добили на изборима, а с друге стране, и да има оддоварајућу стручност и способност појединих људи – рекао је председник СССС-а Љубисав Орбовић, и додао да би приоритет требало да буду финансијска дисциплина и развој привреде, нове инвестиције, односно отварање нових радних места. Ђ

Из Уније послодаваца Србије поручују да би у новој влади требало да буде више експерата на министарским функцијама јер могу дати већи допринос. УПС очекује, по речима његовог председника Небојше Атанацковића, да нова влада, као и претходна, настави побољшавање услова за пословање привредника и побољшање приведног амбијента.

– Од привреде зависи и каква ће нам бити потрошња, колико ће новца моћи да се уложи у културу, просвету и слично – рекао је Атанацковић. – Ако не успемо да подигнемо наше привредне могућности на виши ниво, о свему томе не можемо ни размишљати.

Д. Урошевић

 

 

Како ММФ каже

Економиста Горан Николић каже да мисија ММФ-а долази у Србију у јуну и да је неспорно то да ће ММФ одредити кораке будуће владе.

– Ту нема много простора за импровизацију – навео је Николић. – Једна мисија ММФ-а је одложена због тога..., тако да мислим да ће економска политика владе у највећој мери бити одређена захтевима ММФ-а.

Он је изразио уверење да ће нова влада моћи да прати динамику обавеза које ће бити договрене с ММФ-ом.

Пише:
Пошаљите коментар