До квадрата углавном у еврима
Стручњаци кажу да се валута сматра стабилном на дужи рок ако банке нуде стамбене кредите везане за њу. С те стране динар је прешао праг јер све више банака код нас
у понуди има куповину кућа и станова у динарским кредитима. Међутим, купци се веома ретко одлучују за подизање таквих кредита јер, прерачунато у динаре, зајмови за куповину кућа или станова индексирни у еврима још увек су повољнији од оних везаних за домаћу валуту.
То је несумњиво и разлог што је Национална корпорација за осигурање стамбених кредита до сада осигурала свега шест кредита у динарима. Како сада ствари стоје, још ће много воде протећи пре него што динарски стамбени кредити постану уобичајени. О томе зашто је то тако др Владимир Медан с Београдске банкарске академије каже:
– У овом тренутку тешко се може предвидети како ће се динар кретати у периоду од наредних десет-петнаест година – наводи наш саговорник. – Стамбени кредити у динарима неће значајније расти ни у 2017. години. Мислим да ће кредити на кратак рок, готовински, од годину-две, бити најполуларнији и да ће се и наредне године махом одобравати у динарима као и сада. Кредити с нешто дужим роком отплате, на средњи рок од пет-шест година, више ће се нудити у динарима.
За дугорочне кредите од неколико деценија, као што су стамбени, и даље ће индексирани зајмови бити доминантни. Другим речима, готовинске кредите ћемо узимати у домаћој валути, оне за аутомобиле бисмо такође могли, док ћемо станове и даље куповати индексираним кредитима.
Када клијент уђе у банку да тражи зајам, на шалтеру му се мора прво понудити услуга у домаћој валути. Међутим, када клијент добије пуну информацију о врсти кредита, камати и ратама у динарима или еврима, одлучује се за повољнији зајам.
Наиме, рачуница показује да је за зајам од 4,5 милиона динара учешће 900.000 динара. Камата на ту врсту кредита је 4,9 одсто номинално, или 5,7 ефективно, а уз рок отплате од 30 година месечна рата је 19.106 динара. За зајам индексиран у еврима од 37.500 евра учешће је 7.500 евра, а камата 2,9 одсто, односно 3,6 одсто. На рок од 360 месеци месечна рата је 124,87 евра. Будући да је по средњем курсу Народне банке Србије то 15.406 динара, месечна уштеда од готово 4.000 динара није занемарљива ни на кратак рок, а камоли на 30 година.
Шта клијенти који узимају кредите везане за евре могу очекивати у наредном периоду? Код кредита на дуге стазе, стамбених, камате код нас су варијабилне, што значи да су везане за еурибор. Та камата, коју одређује Европска централна банка, сада је на нули, а пре седам година износила је пет одсто. Уколико опет почне да расте, и камата на индексиране зајмове ће порасти, а да ли ће се то и десити и када, тешко је рећи. Наиме, Медан указује на то да је прогнозе о кретању еурибора на дужи рок тешко давати јер све зависи од Европске цЦентралне банке.
– Када се подиже кредит, ризик увек постоји. Зато они који га узимају морају да се помире с тим да ће им рата зависити о Европске централне банке и њених одлука. При подизању кредита у динарима висина рате зависи од референтне стопе НБС-ам, која је сада четири одсто, а била је и троструко виша – каже Медан.
Д. Вујошевић
Тешко и уз кредит
Квадрати у Србији никада нису били јефтинији па се они који могу, одлучују да купе стан или кућу. Нажалост, мало је оних који и уз кредит успевају да затворе финансијску конструкцију. За првих десет месеци ове године број стамбених кредита је порастао 2,5 одсто и укупна сума је била 384,03 милијарде динара, говоре подаци Кредитног бироа Удружења банака Србије. Толики је некада био проценат месечног раста.