Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Чудно да је НИС четири пута јефтинији од ИНЕ

15.01.2017. 20:13 21:12
Пише:

Хрватска се спрема да врати у своје окриље нафтну компанију ИНА и да од мађарског МОЛ-а откупи све акције, а та трансакција поново је покренула питање вредности компанија

у региону и сврхе приватизација.Иако „Нафтна индустрија Србије”, чији је већински власник „Гаспромњефт”, послује позитивно и има добре резултате, та компанија на берзи вреди далеко мање него хрватска нафтна компанија ИНА. Наиме, вредност НИС-а на берзи је око милијарду евра, док ИНА на берзанском тржишту вреди чак четири пута више.

По речима Ненада Гујаничића из „Њисе брокера”, вредност НИС-а је око 970 милиона евра, док је вредност ИНЕ на берзи четири милијарде евра.

– Два су главна разлога за ту велику разлику у вредности нафтних компанија у Србији и Хрватској: власништво у компанији, као и место трговања акцијама – каже Гујаничић. – Наиме, у ИНИ, за разлику од НИС-а, где је већински власник познат, питање већинског власника није решено, држава Хрватска и мађарска компанија МОЛ имају сличан број акција, али нико нема контролни пакет па је то основни разлог високе цене акције ИНЕ. Све док се не расплете питање већинског власника у ИНИ, тако ће и бити јер то отворено питање даје велики потенцијал акцијама у случају преузимања. Уз то, веома је важно и то што се ИНА котира на Загребачкој берзи, која је кредибилније тржиште него што је Београдска берза, па то доприноси далеко бољем вредновању ИНЕ од НИС-а.



Гујаничић истиче да је пословање НИС-а, откако је већински власник „Гаспромњефт”, позитивно, да се послује профитабилно, да је било и много улагања – само у рафинерију у Панчеву више од 500 милиона евра. С друге стране, ИНА нема тако добре резултате, у великој мери услед присутног двовлашћа, али има веће међународно пословање од НИС-а (кад су питању нафтни извори, пре свега).



– НИС има добар потенцијал за даљи развој и профитабилност, док ИНА нема тренутно тако добре резултате. Обе компаније су вертикално интегрисане (имају и производњу, и прераду и дистрибуцију), а такав нафтни бизнис захтева велика улагања, па кад је цена нафте ниска, као што је било прошле године, вериткално интегрисане нафтне компаније губе, а кад је нафта скупља, профит је значајно већи. У складу с тим, НИС је највише вредео 2013. године, кад је цена нафте била виша од 100 долара по барелу – око 1,4 милијарду евра, а цена акције била је 1.020 динара, а кад се појавио на Берзи, акција НИС-а вредела је око 500 динара – каже Гујаничић.



За већу вредност НИС-а, каже наш саговорник, сметња је консолидована власничка структура, док је у свим компанијама у којима је власништво диверсификовано и нико нема више од десет одсто акција, интерес за трговање много већи.

– То је тако свугде у свету, па када се купује мали проценат акција, један-два одсто, плаћа се одређена цена, а ако се купује контролни пакет,   цена је већа јер се плаћа премија с обзиром на то да у том случају власник може радити са фирмом шта му је воља – каже Гујаничић.



Он указује на то да је у ИНИ мало слободних акција, а мало их је и кад је НИС у питању.

– У ИНИ је власничка структура таква да свега неколико процената акција остаје да се њима слободно тргује. Наиме, мађарски МОЛ има 49 одсто капитала у ИНИ, Хрватска 45 одсто, па је практично слободно свега шест одсто акција. У власничкој структури НИС-а 56 одсто акција поседује „Гаспромњефт”, око 30 одсто је у власништву Србије, док је око 13 одсто акција доступно за слободну трговину. Такви случајеви не постоје на развијеним берзама јер су на њима компаније с диверсификованим власништвом – каже Гујаничић.



Д. Млађеновић

 

Од броја акција и цене зависи вредност компаније



Вредност неке компанија на тржишту производ је броја акција и цене појединачне акције. Садашња цена акције НИС-а је око 740 динара, док је цена акције ИНЕ око 3.050 куна. Множењем броја акција с тржишном ценом акције добија се тржишна вредност компаније.

Пише:
Пошаљите коментар