Чешљање уговора смањило мућке са становима
Кућа или стан не купују се сваки дан а отплаћује се годинама. Колика је мука када ту нешто није у реду и има проблема, најбоље знају
они који су преварени. Подаци говоре да их је у Србији више од 20.000, а само у Новом Саду око 3.000. Већина њих су жртве несавесних инвеститора или продавца. Зграде и куће које су редовно плаћене никада нису сазидане или су некретнине продате по неколико пута. Али, од пре годину и по, откада код нас раде јавни бележници у чојој је надлежности овере угвора а и бројне провере, они који се одлуче да подигну кредит и купе некретнину с великом дозом сигурности могу да верују да ће у њој живети или је издавати.
У Комори бележника кажу да је, захваљујући њиховом раду, сигурност свакако повећана. Бележници не „претрче” податке о некретнинама из централног регистра као што су то радили купци или њихови адвокати, већ им помно провере – они за тачност података гарантују личном имовином. Већ та чињеница је довољна да их натера да отворе четворо очију када проверавају власничке листове. Зато купци никако не треба да жале за новцем који остављају бележнику. А тарифа за те услуге зависи од вредности некретнине. Рацимо, за куповину куће или стана у вредности од 50.000 евра мора се за оверу код бележника обавезно издвојити 22.500 динара.
Власници агенција за промет некретнина дуго су се жалили на слаб промет. Криза и беспарица учиниле су своје тако да се у тако кратком периоду тешко може рећи да бележници утичу на повећање броја трансакција због веће сигурности. Помака набоље ипак има.
Тако у агенцији „Солис” кажу да су бележничке провере донеле бољитак. Извршни директор Драган Рабатић објашњава да је, захваљујући проверама бележника, продаја подигнута на озбиљнији ниво. Власничка докумен-
тација продавца детаљно се проверава. Када се ради о куповини некретнине од инвеститора која је тек у фази градње, пажљиво се проверавају грађевинске дозволе, спратност и слично. Једна од битних новина на које бележници обраћају пажњу је куповина некретнине коју поседују брачни другови као заједнички стечену имовину. Она се не може отуђити ако оба супружника не дају сагласност. Тек када се добије та потврда, могућа је продаја, односно овера у бележничкој канцеларији.
У Србији су пале камате на стамбене кредите, а и цене већих станова. За оне који имају новца или су кредитно способни изгледа да је права прилика да купе некретнину каква им одговара. У „Солису” кажу да је тржиште презасићено трособним и двоипосбним становима из старије новоградње. Чак ни локација ту не игра значајнију улогу, а цене се у Новом Саду крећу од 700 до 850 евра за квадрат.
Д. Вујошевић
Нада у обештећење
Они коју су стан купили пре 1. септембра 2014, када су бележници почели да раде, а преварени су, помоћи нема. Могу се надати да ће се судски поступци убрзати те да ће евентуално бити обештећени. За многе је и то тешко. Поједини инвеститори су прогласили стечај, а имовине из које би се повериоци, где спадају и купци никад изграђених станова, намирили – нема. Поједини предузимачи су умрли и купцима је често остао само плац а понегде ни то, већ само рата кредита за стан у који су и сами свесни да се никада неће уселити.