Боље иду и камиони и лимузине
У Србији је у прва три месеца 2016. године закључено нових лизинг уговора у вредности 58 милиона евра, што је за 18,7 милиона евра више у односу на исти период 2015. године,
саопштено је из Асоцијације лизинг компанија Србије. Према речима генералног секретара АЛЦС Теодоре Миленковић, раст је забележен у сва четири сегмента пласмана лизинг индустрије.
По њеним речима, најдоминантнији је сектор комерцијалних, теретних и осталих возила, који чини 42 одсто пласмана давалаца финансијског лизинга. - У поређењу са првим кварталом 2015. године, када је финансирано 11 милиона евра, 2016. године је путем финансијског лизинга финансирано 24 милиона евра комерцијалних, теретних и осталих возила - рекла је Теодора Миленковић.
Финансирање путничких возила је, такође је порасло са 15 на 16 милиона евра, као и финансирање машина и опреме, са 12 на 16 милиона евра, у односу на први квартал 2015. Она је истакла да су од почетка 2016. године, међу највећим корисницима лизинга биле компаније из категорије саобраћаја и информисања, трговине на велико и мало, прерађивачке индустрије и грађевинарства.
Председник АЛЦС Борис Стевић каже да је лизинг, као средство финансирања, велика подршка привредном сектору, па јачање привреде за собом повлачи и раст лизинга. Он наглашава да се на раст лизинга може и додатно утицати изменом Закона о финансијском лизингу, коју је АЛЦС у сарадњи са УСАИД Пројектом за боље услове пословања, покренула прошле године.
- Очекујемо измену Закона о финансијском лизингу, који предвиђа неколико кључних иницијатива - рекао је Стевић. - Пре свега, потребно је омогућити да даваоци лизинга могу обављати и послове оперативног лизинга. Стевић додаје да, поред тога, предлог измене закона подразумева и снижење износа високог капиталног цензуса код обављања послова лизинга непокретности, који тренутно износи пет милиона евра за лизинг компаније, што је, како оцењује, неосновано с обзиром на то да лизинг компаније нису депозитне институције.
Д. В.