Балкану треба више посла, радних места и памети
неопходно је да се повеже с привредом држава у региону, да се отклоне постојеће царинске баријере које представљају сметњу привредницима у свакодневном пословању, али све то потребно је и привреди земаља у региону. То је разлог због којег председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж протеклих дана обилази привредне коморе у региону да би са њиховим челницима, али и председницима држава, договорио отклањање баријера, уговорио јачање економских веза и заједничко прикупљање инвеститотора.
Чадеж је разговарао са челницима привредних комора и председницима Косова, Македоније, Албаније и Црне Горе и заједничка оцена је да повезивање привреде нема алтернативу за економско јачање Западног Балкана. У томе значајну улогу има сарадња привредних комора региона кроз Коморски инвестициони форум у оквиру Берлинског процеса.
Посматрано из угла привреде, суштина Берлинског процеса је, по Чадежевом мишљењу, управо у унапређењу капацитета, консолидацији свих ресурса и потенцијала привреде земаља у региону да би се обезбедио одржив раст, развој и успешнија интеграција региона у европске и светске економске токове.
Албански премијер Еди Рама, с ким је Чадеж разговарао о сарадњи Србије и Албаније, обећао је да ће подржати оснивање српско-албанске коморе која ће приближити пословне заједнице двеју држава, обезбедити ефикаснију комуникацију и сарадњу привредника и допринети активирању великог неискоришћеног потенцијала за унапређење трговине, инвестиција и економских веза Србије и Албаније. Оснивање те мешовите пословне асоцијације, која ће као таква једина бити призната од обе државе, иницирали су албански и српски привредници, а подржале Привредна комора Србије и Унија привредних комора Албаније јер су свесне да нема области у којој пословне заједнице не могу сарађивати.
Председник Македоније Ђорђе Иванов подржао је такође идеју да сусрете највиших државних званичника прате и пословни форуми и директни разговори привредника и да се у билатералне сусрете које организују коморе појединачно с партнерима из иностранства укључе и привредници осталих земаља региона. То ће, како се чуло у сусрету са Чадежом, омогућити да пред потенцијалне инвеститоре и купце производа земље из региона изађу с обједињеном, конкурентнијом регионалном понудом и заједнички, организовани у конзорцијуме, представљају извозне и инвестиционе потенцијале привреде региона, али и сваке државе појединачно.
Љ. Малешевић
Бела књига за све државе
– Коморска сарадња је важна за креирање регионалних ланаца вредности и имаће несагледиву улогу у реализацији најављених инфраструктурних пројеката који ће дати снажан импулс развоју региона. У наредном периоду, фокус наших активности биће на унапређењу регионалних услуга за мала и средња предузећа, формирању заједничке туристичке понуде и установљавању „беле књиге” препорука за побољшање услова пословања у региону, који ћемо представити већ у октобру на међувладиној конференцији у Будви – објаснио је Чадеж.