Aтанацковић: До краjа године закон о становању
Помоћница министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструкруре Србије Јованка Атанацковић изјавила је данас да ће Предлог закон о становању, о коме би ускоро требало да се расправља у Скупштини Србије,
увести ред у зграде, утврдити одрживи начин становања, а грађанима омогућити квалитетнији живот у зградама.
Она је у изјави Танјугу казала да је једна од новина коју закон доноси начин управљања зградама, односно то што ће сами станари бринути о спољном и унутрашњем уређењу зграда, које ће на тај начин бити сигурне, безбедне и неће правити штету за трећа лица.
"Сигурно је интерес сваког грађанина Србије да корача улицама града слободно и не страхује да ће део неке фасаде пасти на њега или на његово дете или на имовину. Зграде не смеју да угрожавају трећа лица, нити имовину трећих лица", рекла је Атанацковић.
Према њеним речима, закон предвиђа постојање управника зграда, кога ће станари бирати и чији посао неће бити плаћен.
Како је објаснила, његове надлежности су јасно утврђене законом, односно он је тај који треба да обавести надлежне органе да обаве неку хитну интервенцију уколико је потребна, да воде рачуна о олуцима, закључе уговоре у име станара са јавним предузећима, односно заступају заједницу станара у свим правним пословима.
"То није новина, јер већ постоје председници скупштине станара. Ми само желимо да законом нагласимо менаџерску управу управника, који је у ствари један од наших комшија. Свака зграда мора да буде усклађена са законом и ми морамо да знамо са ким разговарамо када се нешто деси", рекла је Атанацковић.
Она је казала и да ако нико од станара не жели да се бави управничким послом, има могућност да унајми професионалног управника, који ће само тим што га станари плаћају имати више обавеза.
"Уколико се зграде не организују и не изаберу управника било међу станарима било професионалног, општина ће увести принудну управу и ангажовати професионалног управника са листе коју ће водити Привредна комора Србије. Њега ће плаћати станари, али само док се не организују у складу са законом", рекла је Атанацковић.
Уколико неко од станара не буду желео да плаћа накнаду за одржавање зграде, управник ће имати право да доказе о неплаћеној накнади поднесе приватним извршитељима, рекла је она и додала да то да ли ће одржавање зграде плаћа власник или закупац стана зависи од њиховог договора.
"Већина закупаца и данас плаћа инфостан у коме су предвиђени трошкови одржавања", рекла је Атанацковић.
Према њеним речима, закон ће коначно после 70 година решити питање заштићених станара, јер ће сви станови у којима та лица живе бити враћена правим власницима.
"Заштићени станари биће пресељени у станове у јавној својини и имаће могућност откупа тих станова као и сва друга лица 90-тих година која су живела у јавним становима. Оно што је битно је да заштићени станари имају обавезу да плаћају одржавање станова", рекла је помоћница министра.
Висина накнаде за одржавање зависиће од нивоа одржавања и спољног изгледа зграде који станари желе - колико ће бити чиста, колико пута ће се чистити, кречити, одржавати фасаде.
Атанацковић је казала да су локалне самоуправе те које ће одредити минималан износ који ће морати да се плаћа, а који ће бити одређен према социјалном стању и стандарду грађана и према ониме што се буде одредило као минимум потребан за ниво одржавања.
"Јако је важно да кажемо да ће овај закон по први пут локалној самоуправи дати правни основ да помогне грађанима јер ће одредити средства за финансирање одређених радова, или тако што ће платити неке радове унапред, а онда дати могућност отплате на рате и разне програме", рекла је Атанацковић.
Влада Србије доставила је Предлог закона у скупштинску процедуру по хитном поступку, а Атанацковић каже да се нада да ће до краја године бити и усвојен.
(Танјуг)