heavy intensity rain
17°C
18.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Aнтић: Не очекуjем проблеме у снабдевању гасом

22.12.2016. 13:37 21:12
Пише:

Не очекује се да ће Србија током зиме имати пролема са снабдевањем гасом, изјавио је данас министар рударства и енергетике Александар Антић,

и додао да су, ипак, припремљени сценарији за евентуалне непредвиђене ситуације.

Он је на стручној конференцији "Енергетска сигурност", коју је организовала Електропривреда Србије (ЕПС) и портал Балканмагазин, а под покровитељством Министарства енергетике казао да у складишту гаса у Банатском Двору тренутно има 412 милиона кубних метара ускладиштеног гаса и да су обезбеђене резерве осталих енергената како би њима могло да се изврши супституција гаса уколико буде потребе.

"Питање снабдевања гасом у Србији је најосетљивије у систему енергетске стабилности, јер имамо један правац снабдевања из Мађарске. Пред сваку зиму имамо тензије око тога, али ја дубоко верујем да ће снабдевање тим енергентом бити стабилно", рекао је Антић.

Према његовим оценама, снабдевања гасом у предстојећем зимском периоду биће решено у "троуглу Русија-Украјна-Европска комисија", јер је интерес једних да продају, других да транспортују, а Европе сигурно снабдевање.

Антић је навео да су у току финални разговори са Гаспромом о проширењу складишта Банатси двор, чији је тренутно капацитет 450 милиона метара кубних и да он очекује да ће у наредним недељама бити донета одлука како ће се радити проширење.

Он је подсетио да је складиште Банатски двор у власништву 51 одсто Гаспрома, а 49 одсто у власништву Србијагаса и да је у том односу тренутна попуњеност тог складишта, односно да је у око 220 милиона кубних метара гаса у руском власништву.

Годишња такса за сладиштење, како је навео је око 30 долара за 1.000 кубних метра, па су процене да су годишњи приходи Банатског двора око 13 милиона долара.

Антић је додао и да је неспорно да је руски гас будућност снабдевања Европе, али је потребно да Србија има и неке друге "алтернативе и вентиле".

"Србија је имала дискутабилну одлуку да своју енергетску стабилност око гаса дефинише једним пројектом, и ја немам проблем да то кажем. У будућности не сме више бити заљубљивања у један пројекат, а осталима налазити мане. Наш посао је да изградимо нове интерконекције са Бугарском, Румунијом, испратимо Грчку, јер је у интересу наше деце да нешто направимо", рекао је Антић.

Он је додао да је интерконекција са Бугарском потпуно извесна и да се очекује да ће меморандум о томе врло брзо бити потписан.

Према речима министра енергетике, тренутно су дугови Србијагаса према Гаспрому на историјском минимуму и да се тој руској компанији дугује на нивоу једне месечне фактуре, али да и даље постоје "историјски дугови" и да је то проблем што се они брже не решавају.

Антић је казао и да Влада Србије чини све да унапреди укупну енергетску стабилност и да је већ доста тога урађено, потсетивши да се после више година гради нови термоблок снаге 350 мегавата у Костолцу и да се очекује изградња још два ветропарка.

"Нови објекти који се граде, инвестиције у постојеће како би им се продужио радни век, повећање капацитета, инвестиције у обновљиве изворе и рад у сладу са највишим стандардима је наше опредељење за будућност и у функцији енергетске стабилности", додао је он.

Антић је нагласио да су озбиљни кораци направљени и када је нафта и нафтни деривати у питању и да Србија тренутно има обезбеђене резерве за 12 дана тих енергената.

Ради се на томе, како је додао, да нафте и нафтних деривата до 2023. у резервама буде за 60 дана.

На данашњој конференцији је оцењено и да нека земља може бити енергетски стабилна онолико колико је економски јака, јер свака енергетска стабилност кошта.

 

Неће се толерисати неплаћање енергента

Министар рударства и енергетике Србије Александар Антић изјавио је данас да се више неће толерисати неплаћање утрошених енергената.



Он је на конференцији "Енергетска сигурност" коју је организовала Електропривреда Србије (ЕПС) и портал Балканмагазин казао да ће за будуће велике испоруке гаса од Србијагаса бити потребно да се обезбеде банкарске гаранције или плате аванси.



Антић је додао да ће то  правило важити и за велике потрошаче струје, додавши да је ефикасност наплате тог енергента преко 95 одсто.

Влада Србије се обавезала писмом о намерама ММФ-у, а које је та и ституција јуче објавила да ће направити листу 20 највећих дужника Србијегаса и ЕПС-а.



Такође и да Србијагас неће испоручивати гас од наредне године дужницима који не плате дуг као што су Азотара и МСК.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар