Већа могућност зачећа уз дониране јајне ћелије
Парови који не могу да дођу до потомства, од пре месец дана имају право и на трећи покушај вантелесне оплодње о трошку државе,
односно Републичког фонда за здравствено осигурање. Горња старосна граница за жене које могу да уђу у поступак сада је 40 година, али постоје иницијативе да се продужи за још годину дана, а петицијом на интернету тражи се да граница буде 45 година. Републички фонд за здравствено осигурање од 25. јуна ове године финансира и трећи покушај вантелесне оплодње, уместо два као што је било до тада. Осигурници имају могућност да се приликом изласка на лекарску комисију филијале определе да процес обаве у једној од пет државних установа или у некој о 11 приватних установа с којима Републички фонд има закључен уговор, а списак ових установа налази се на сајту РФЗО.
Стручњаци који се баве вантелесном оплодњом, међутим, сматрају да статистика не иде у прилог подизању старосне границе за овај поступак, него би требало да заживи могућност донирања јајних ћелија, која је законски предвиђена.
Чланица тима за вантелесну оплодњу Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине професорка др Александра Трнинић Пјевић каже је на састанку Републичке стручне комисије за ВТО при Републичком фонду за здравствено осигурање једногласно усвојен предлог о увођењу трећег бесплатног покушаја, а одбачен је предлог о померању старосне границе.
- Потребно је испоштовати жеље и потребе људи који желе да постану родитељи, али статистика је неумољива. Код жена које имају 41 годину још постоји коректна шанса за добијање потомства. Међутим, преко тих година шанса за затрудњивање се смањује на не више од 10 одсто. Код жена које имају 44 године, шанса је један одсто. Донорство јајних ћелија је идеално решење. Тренд у свету је касније добијање потомства и између 25 и 30 одсто поступака вантелесне оплодње у свету реализује се из донираних јајних ћелија. Подизање старосне грание можда даје лажну наду људима - каже др Трнинић - Пјевић.
Како наводи, у Словенији је поступак лимитиран до 43. године, а након тих година жена не може да уђе у поступак и добије дете са својим јајним ћелијама. У Немачкој после 36. године парови учествују у дотирању поступка вантлесне оплодње, а до 35. године се тај поступак не наплаћује. Др Трнинић Пјевић каже како наш закон дозвољава донирање јајних ћелија, али не постоји логистика.
- Ако је циљ добијање бебе, верујем да би парови пристали на поступак уз дониране јајне ћелије и не би инсистирали на томе да дете генетски буде њихово. Око 25 осто циклуса у Шпанији реализује се са донираним јајним ћелијама. Овако имамо мали проценат успеха. Биологија је неумољива. Добро би било да горња граница буде 41 година, а можда би најбоље било да се примени немачки модел, односно да након 41. године држава учествује у финансирању поступка у неком проценту. Трећи покушај је добар код млађих парова, а на жалост код жена које имају више од 41 године може да буде једна беба на 100 парова - објашњава др Трнинић Пјевић.
Успешност поступка вантелесне оплодње код жена која имају до 35 година износи између 60 и 70 осто. После 40. године проценат успешности је између 10 и 15 одсто, а са 44 године то је један одсто.
- Највеће шансе су за жене које имају до 35 година и зато поручујемо свима да не чекају. Вантелесна оплодња није чаробни штапић и не можемо да гарантујемо успех, ако немамо из чега. Осим тога, постоји могућност хромозомске грешке. До 37. године жена има три четвртине здравих јајних ћелија, а после 40. године долази до потпуне инверзије. Са 42 године од 10 ћелија можда једна ваља, а после 43. године са грешком је три четвртине јајних ћелија. Питање је да ли смо хумани и племенити ако услишимо жељу за потомством и дамо могућност за родитељство - објашњава др Трнинић Пјевић.
Вантелесна оплодња, односно биомедицински потпомогнуто оплођење јесте решење за тренд одложеног рађања. Међутим, неопходно је да се донирање јајних ћелија конкретизује и утврде тачни поступци и кораци. С обзиром на то да клинике које се баве ових поступком имају криопрезервацију, односно могућност замрзавања ембриона и јајних ћелија код онколошких пацијенткиња, ово би могло да се реши, али Управа за биомедицину мора да пропише и уреди све кораке у поступку.
Љубица Петровић
Покрајина одобрава ВТО женама до 44 године
Покрајинска влада одобрава суфинансирање трошкова за биомедицински потпомогнуто оплођење за друго, треће и свако наредно дете у износу од 200.000 динара једнократно. Ово право може да оствари породица, односно парови, брачни и ванбрачни партнери који имају најмање једно живо заједничко дете или дете које припада једном од партнера, када пацијенткиња нема више од 44 године старости и где неплодни пар има пребивалиште на територији Аутономне Покрајине Војводине најмање годину дана од дана позитивног мишљења Стручне комисије за БМПО Клиничког центра Војводине у Новом Саду.