Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Новом Саду 250 тона инфективног отпада годишње

11.12.2016. 20:14 21:12
Пише:

У Новом Саду се годишње у просеку произведе и уништи 247,5 тона инфективног отпада. Од како су 2008, захваљујући пројекту који је финансирала Европска унија, здравствене установе добиле опрему

за уништавање медицинског отпада, он се стерилише и дроби и тако претвара у комунални отпад, а патоанатомски отпад спаљује се ван установа и закопава. Опрема је постављена у три здравствене установе, Клиничком центру Војводине, Институту у Сремској Каменици и Институту за јавно здравље Војводине, у који медицински отпад доносе и домови здравља с подручја Јужнобачког округа.

- У Институту годишње се генерише око 18 тона инфективног отпада. Све врсте отпада, осим инфективног, предају се предузећима која поседују дозволу за преузимање одговарајуће врсте отпада - наводи Звездан Дамњановић из Института за јавно здравље Војводине и додаје да су они 2012. добили интегралну дозволу за сакупљање, транспорт и третман инфективног медицинског отпада. У склопу европског пројекта “Техничка подршка за управљање медицинским отпадом” Институт за јавно здравље одређен је за централно место третмана за Јужнобачки округ и добио је један аутоклав за третман и једно возило за транспорт инфективног отпада.

- Осим отпада који се генерише у Институту, у аутоклаву се третира и отпад из домова здравља с територије Јужнобачког округа који не поседују уређај за третман, с којима смо закључили уговоре о третману отпада. Током 2015. третирано је 37,5 тона отпада. Инфективни отпад се стерилише, дроби и одлаже као комунални отпад који ЈКП “Чистоћа” одвози на депонију - каже Дамњановић.

Клинички центар Војводине има постројење за управљање инфективним медицинским отпадом, а ту се отпад стерилише и дроби.

- После третмана, отпад губи сва опасна својства, постаје комуналан отпад и одлаже се у за то предвиђене контејнере. У Клиничком центру Војводине годишње се произведе 140 тона инфективног медицинског отпада - кажу у највећој покрајинској болници.

Када је реч о патоанатомском отпаду, он се у Клиничком центру сакупља и одлаже у расхладној комори.

- О даљем збрињавању патоанатомског отпада Клиничког центра Војводине брине се ЈКП “Лисје” Нови Сад, које га даље термички третира у крематоријумима и закопава - навели су у Клиничком центру.

Један стерилизатор и једна дроболица намењени су и за три института у Сремској Каменици, Институ за онкологију, Институт за плућне болести и Институт за кардиоваскуларне боелсти. Како наводи Сашењка Мирковић из Института за плућне болести Војводине, опрема је поверена Институту за кардиоваскуларне болести Војводине.

- Годишње се у просеку, за сва три института укупно третира 70 тона инфективног отпада, који се прво стерилише, како би му се одузела штетност по животну средину, а потом се дроби и одлаже као комунални отпад, који ЈКП “Чистоћа” одвози на депонију у Новом Саду - наводи Мирковићева и напомиње да осим инфективног отпада у Институту за плућне болести Војводине настају и друге врсте опасног медицинског отпада, са којима се такође поступа у складу са Законом о управљању отпадом и Правилником о управљању медицинским отпадом.

За разлику од Клиничког центра Војводине, у Институту за плућне болести патоанатомски отпад, који чине делови тела и органа, од 2011. предају се овлашћеном оператеру, а годишње буде око 200 кг овог отпада.

Љ. Петровић

 

Цитостатици, лекови...

Цитостатички отпад, који настаје приликом хемиотерапије оболелих од рака, Институт за плућне болести Војводине предаје овлашћеном оператеру за транспорт, складиштење и извоз. Годишње буде око 600 кг овог отпада. Хемијског отпада у Институту годишње буде око 500 кг, а њега чине органски растварачи - формалин, алкохол, хлороформ и ксилол. Фармацеутски отпад, односно лекови с истеклим роком употребе, предати су марту 2013. у организацији Министарства здравља, а тренутне количине лекова с истеклим роком трајања су мале и чувају се у Институту, до предаје овлашћеном оператеру за третман опасног отпада.

Пише:
Пошаљите коментар