Стижу ЈАГ ласер и операциони микроскоп
Клиника за очне болести Клиничког центра Војводине добиће ЈАГ ласер и операциони микроскоп, захваљујући недавној донацији Покрајинске владе и Управе за капитална улагања Војводине.
Према речима управника Клинике професора др Владимира Чанадановића, у току је набавка опреме, а ЈАГ ласер којим тренутно располажу стар је 20 година и више не може да се поправи. Захваљујући новом ласеру и операционом микроскопу, у Клиници ће се радити операције секундарне катаракте и глаукома затвореног угла, које су веома честе и захваљујући којима код пацијената долази до значајног побољшања видне функције.
- ЈАГ ласер емитује кратке, појединачне импулсе инфрацрвеног електромагнетног зрачења које је невидљиво људском оку, а у офталмолошкој пракси се користи за фотодеструкцију структура унутар ока. Овај ласер се најчешће користи за третман секундарне катаракте, односно ЈАГ ласер капсулотомију, као и за лечење глаукома затвореног угла, односно ЈАГ ласер иридотомију - наводи др Чанадановић и додаје да годишње ураде око 200 операција глаукома и двоструко више интервенција због појаве секундарне катаракте.
Како објашњава, током операције катаракте хирург уклања замућено очно сочиво и на његово место уграђује вештачко интраокуларно сочиво. Појава секундарне катаракте значи да је дошло до замућења задње капсуле природног сочива, које се најчешће јавља након једне године од операције катаракте, мада може да се јави и раније или касније.
- Симптоми секундарне катаракте су замућен вид и слабији интензитет боја, значајно слабији у односу на онај вид који је био после операције катаракте. Она се успешно лечи помоћу ЈАГ ласера и то тако што се ласером исеца отвор у задњој капсули, иза вештачки уграђеног интраоклуларног сочива. Интервенција се ради амбулантно, у локалној анестезији и потпуно је безболна, а након ове интервенције видна функција оперисаних пацијената се поправља на ону која је била после операције катаракте - објашњава др Чанадановић.
Глауком затвореног угла је акутно или хронично повишење интраокуларног притиска, настало због блокаде одвода очне водице. Овај тип глаукома карактеришу плића предња очна комора са суженим углом и обично се јавља код далековидих особа. Акутни напад глаукома затвореног угла може да настане после ширења зенице, узимања неких лекова или при дужем боравку у замраченом простору.
- Симптоми глаукома су бурни, праћени главобољом, болом једног ока, мучнином и замагљеним видом. Ово стање захтева хитан преглед и лечење очног лекара, пошто нагло повишење очног притиска може да изазове озбиљно и трајно оштећење видне функције - каже др Чанадановић и напомиње да се глауком затвореног угла успешно лечи ЈАГ ласер иридотомијом и то тако што се уз помоћ ласерских зрака креира отвор на дужици. Тиме се ствара комуникација између предње и задње очне коморе, што омогућава несметан проток очне водице и спречава скок интраокуларног притиска. ЈАГ ласер иридотомија је безболна процедура, обавља се амбулантно у локалној анестезији.
- Набавка новог операционог микроскопа планира се за нову операциону салу, која је изграђена пре више година, али због недостатка адекватне опреме није могла да се користи, па су се хируршке процедуре углавном обављале у две расположиве сале. То нам је, наравно, ограничавало обим свакодневног рада у пружању хирушких интервенција нашим пацијентима - наглашава управник Клинике за очне болести.
Уз помоћ новог операционог микроскопа биће омогућен рад у три операционе сале на Клиници за очне болести Клиничког центра Војводине, а управник Клинике оцењује да ће тиме и значајно повећати број операција, али и омогућити боља едукација младих лекара.
Љ. Петровић
Смањење листе чекања за катаракту
Чанадановић каже како очекује да се уз помоћ нове опреме у наредном периоду бити и значајно смањена листа чекања за операцију катаракте, на коју чека велики број пацијената.