Пазите се салмонеле - Сирова јаја као ваучер за летовање у болници
Од почетка године од салмонелозног тровања храном у Војводини су оболеле укупно 204 особе, што је за 12 посто више
у односу на исти период лане, кажу подаци Института за јавно здравље Војводине у Новом Саду. Овог месеца забележено је чак 60 случајева, што је двоструко више у односу на овогодишњи просек. Мада се јавља током целе године, највише оболелих има у летњим месецима. Лекари саветују да се узима термички обрађена храна, да се намирнице држе у фрижидеру и да се руке обавезно перу пре јела и после тоалета.
Прим. др Снежана Медић из Центра за контролу и превенцију болести Интитута за јавно здравље Војводине каже да су од 204 особе оболеле ове године од салмонелозног тровања, 54 особе са територије Јужнобачког округа, односно 34 су становници Новог Сада.
– Од салмонелозног тровања храном је током јула оболело 60 становника АП Војводине, што је дупло више у односу на просечан број оболелих на месечном нивоу у овој години. Ипак, већи број оболелих у јулу је очекиван, с обзиром на то да се највећи број оболелих од салмонелозних тровања храном традиционално региструје управо у летњим месецима – наводи др Медић.
На територији Војводине је од почетка године до 27. јула пријављено шест епидемија салмонелозног тровања храном у четири округа у Војводини. У питању су породичне епидемије, у којима је било између троје и шесторо оболелих, код којих су извор заразе била јела од термички необрађених јаја.
Прошле године је на територији Покрајине пријављено 485 оболелих особа од алиментарних токсиинфекција изазваних салмонелама. Ако је за утеху, ово обољење ретко узрокује смртни исход, односно током последњих десет година од салмонелоза су умрла четири болесника. У 2015. је, подсетимо, пријављено 12 епидемија тровања храном које су узроковане салмонелама, у којима је оболело укупно 67 особа
– У 2015. од салмонелоза су најчешће оболевала деца у узрасту до девет година, а најмање оболелих било је у узрасту од 20 до 59 година. Код шест хоспитализованих болесника се развила сепса. Мада се ово обољење јавља током целе године, највећи број оболелих се региструје током летњих месеци. У 2015. је у периоду од јула до септембра оболело 43,5 осто од укупног броја пријављених оболелих - наводи др Медић.
Салмонелоза је упално обољење желуца и црева чији узрочник су бактерије из рода салмонела. Овај микроорганизам доспева у организам преко прљавих руку, загађене хране или воде. Симптоми се јављају од 12 до 72 сата након уношења бактерије у организам, а пацијент има грозницу, повишену телесну температуру, вртоглавицу, бол у стомаку који може да потраје и до пет дана.
– Јављају се мучнина, повраћање, грчеви у стомаку и пролив, а након почетних симптома болесник се осећа малаксало због дехидратације. Болест обично траје од два до шест дана, а уколико се ради о тежој клиничкој слици, неопходно је болничко лечење.То се обично дешава код одојчади и старијих особа које имају и друге придружене болести и стања – наглашава др Медић.
Намирнице које представљају потенцијалну опасност за настанак салмонелоза јесу оне животињског порекла, када се користе у сировом стању. Наиме, најшечће су фаталне кремпите, принцес крофне и торте са филовима од јаја која нису термички обрађена, затим ручно прављен мајонез, разне салате, пређела и посластице за чију припрему се користе термички необрађено месо, млеко и млечни производи, те опет – јаја. Воће и поврће се контаминира секундарно, ако се залива фекалним водама, затим приликом брања, транспорта, прања контаминираном водом или руковања с њим прљавим рукама.
Дакле, треба избегавати набавку кварљивих намирница на продајним местима која нису опремљена расхладним уређајима, а након куповине, храну што пре треба одложити у фрижидер. У угоститељским објектима, предност би требало давати топлим јелима која се припремају непосредно пре оброка, а термички обрађена храна сигурнија је од салата са сиром и мајонезом. Намирнице животињског порекла треба прокувати, добро испећи или припремати на температури од најмање 80 степени
– На собној температури припремљено јело може да стоји највише два до три сата. При подгревању, такође је потребно постићи температуру од 80 степени Целзијуса. Перите руке сапуном и водом пре јела, после употребе тоалета и након контакта са животињама. Користите лични или папирни убрус и сопствени сапун, најбоље течни – саветује др Медић и напомиње да пажњу треба обратити и на хигијену посуђа и прибора за јело, одлагању отпадних материја, уништавању легла мува, снабдевању хлорисаном водом за пиће, као и на хигијенску припрему хране...
Љ. Петровић
Тешке последице код старијих људи
Уколико продре у крв, може да дође до салмонелозне грознице или салмонелозне сепсе, дехидрација изазива колапс и шок. Смртни исходи су ретки, а дешавају се код старијих болесника који већ болују од неке хроничне болести и код одојчади. Човек је носилац салмонеле, излучује је путем столице у спољну средину, а нема никаквих симптома. Постоји акутно клицоноштво које траје више недеља и хронично клицоноштво код један одсто одраслих и пет одсто деце мање од 5 година, које обично траје дуже од једне године.