Новосадски средњошколци све више пију
Аколохол конзумира чак 87,6 одсто ученика првих разреда новосадских средњих школа, показују подаци објављени у публикацији “Здравствени профил Града Новог Сада
и Оквир градског плана за здравље” који је објавио Институт за јавно здравље Војводине. Разлог таквог понашања деце јесте потрага за срећом и тражење радости, коју не осећају без помоћи алкохолних пића.
- Преваленција, односно раширеност употребе алкохолних пића код ученика првих разреда средњих школа, узраста 16 година у Новом Саду, износи 87,6 одсто и то 91,5 одсто код младића и 83,4 одсто код девојака - наводи се у публикацији.
По пет или више пића у бар једној прилици током годину дана попило је њих 76,1 одсто, и то у нешто већем проценту младићи, 79,8 одсто, него девојке, 72,2 одсто.
- Чак 38 одсто шеснаестогодишњака, и то 45 одсто младића и 30,6 одсто девојака, у последњих 30 дана било је бар у једној прилици када су попили пет или више алкохолних пића - кажу подаци објављени у публикацији.
Психолог Александар Шибул каже да средњошколци имају низак ниво допамина, те им треба више сензација да би доживели радост.
- Они узимају алкохол да би били задовољнији, срећнији, а нису свесни последица које то може да има. Дејство алкохола на млади мозак је јако лоше, јер се брзо развија зависност. Присутан је и социјални моменат, јер је онај ко не пије “шоња”, а онај ко пије је “фаца”. Ко узме сок “није мушко”. Утицај групе је јак и деца не могу да се одупру. Због тога су склонији конзумирању, па и стварању зависности - каже Шибул и напомиње како је јако важно едуковати младе о опасностима до којих може да доведе конзумирање алкохола.
Код нас је законом регулисано да малолетнима не сме да се прода алкохол, али Шибул сматра да се то у пракси не поштује, јер младима у кафићима нико не тражи личну карту и они слободно купују алкохолна пића.
- Алкохол је код нас друштвено прихватљив и он је иницијација у свет одраслих. Много се пије, у свим приликама и све је везано за “чашицу”, од тужних до веселих прилика, послових састанака, па чак и верских обичаја. Ми смо постали алкохолисана и нефункционална нација - сматра Шибул.
Према његовим речима, млади који рано почну да пију стварају зависност од алкохола, а касније у животу само наставе да пију. И свакодневно и периодично опијање ремети функционалност и доводи до трајног оштећења мозга, а млади тога нису свесни.
- Из многих разговора с младима сазнао сам да је испијање алкохола њима једини начин да се орасположе и добро проведу. На питање да ли им смета то што сутрадан буду мамурни, млади одговарају да им мамурлук није битан, јер је најважние да се добро проведу - казао је Шибул.
Љ. Петровић
Пијанство узрок 359 саобраћајних несрећа
На подручју Новог Сада се у току 2014. десило укупно 3.568 саобраћајних незгода у којима је повређено 2.012 грађана, са 306 тешких и 1.658 лаких телесних повреда, а 48 особа је погинуло. Укупан број саобраћајних незгода у којима је узрок алкохолисаност возача на подручју Града Новог Сада у 2014. години био је 359.