Матеја Томшич: Шаман, психолог старог доба
Сведоци смо да нам формално образовање често не даје одговоре на многа важна питања која постављамо себи. Да нам та знања често и не помажу да будемо срећни и да се осећамо целовито.
Управо је то и животна прича Матеје Томшич Акенген, Словенке из Новог Места. Мада је завршила економију, схватила је да то није њен пут и да одговоре на питања ко сам, зашто сам ту и куда идем, мора тражити на местима и међу народима које цивилизација једва да је додирнула. Посветила је свој живот истраживању и проучавању старих метафизичких знања о природи, људском карактеру, подсвести...
- Увек сам трагала за дубљим одговорима, јер ме знања које сам добила кроз образовни систем нису задовољила. Оно што сматрам својом предношћу је да сам рођена на селу, јер то пружа већу повезаност с природом и здравом сељачком памети. А шаманизам је знање о животу, о карактеру, то је психологија где су знања повезана с душом. Мене је одувек занимала психологија, људски односи… Може се казати да је шаманизам холистички приступ човеку.
Како је ваш пут текао даље?
- Прво сам срела с реикијем (методом за побољшање здравља која се заснива на вештини коришћења животне енергије), потом регресијом, затим сам са групом Словенаца отишла у Бразил. Тамо сам се срела са нигеријским шаманима из племена Јоруба. Потом сам отишла на извориште тих знања у Африку међу Јорубе. Била сам веома срећна што сам дошла у додир с тим знањима. Осећам велику част што сам међу групом анторполога, који под покровитељством УНЕСКО-а, записују оно што је нематеријална културна баштина афричког Јоруба племена, и на тај начин покушавају да је сачувају. Тај посао није могуће радити без иницијације (обреда којим се постаје члан заједнице и упућује у древна знања), јер теоријским приступом се не би много постигло, загубила би се суштина. Наравно на нама је и велика одговорност, јер ће се сигурно нешто и изгубити: ми другачије функционишемо, наиме ми све морамо да разумемо…
Да ли је један од мотива проучавања древних знања и повећавање свесности?
- Свакако, већа свесност подразумева да нисте подложни манипулацији. Етичност је веома важна у древним знањима. Према Ифа - погледу на живот племена Јоруба, мудрост односно етичност, увек иде уз знање и моћ коју неки човек има. Оно најважније што сам научила је да нема универзалниих истина, нити универзалних рецепата за успех, љубав… Управо супротно, да бисмо дошли до своје истине, морамо да се спојимо с мудрошћу у нама, јер је одговор за свакога у њему самом.
Шамани су углавном мушкарци, како се ви сналазите у том свету?
- Ми спадамо у бића која су једном ногом на земљи, а другом у духовном свету – тако да може да се каже да смо сви шамани. Разлика је у томе колико смо освестили тај духовни део и колико смо дубоко уронили у тај духовни свет. У афричкој култури, али и у другим древним културама, нису само мушкарци шамани, него су и жене - оне су веома важне за женски принцип. На примеру влашке магије може се видети превладавање тог женског принципа. Жене су те које имају моћ, а мушкарци су објекти над којима се ритуал изводи. Овде постоји знање о раду с енергијама, али недостаје етика и мудрост. Што већу моћ имаш, имаш и већу одговорност, тако да уз моћ руку под руку мора ићи и мудрост.
За обичне људе суптилни нивои стварности су и даље чудни и помало шокантни, док су за „примитивне“ народе они део свакодневице. Зашто су ти осећаји код савременог човека потиснути?
- У древним културама када се дете роди, онда се покушава да сазна који је задатак те душе која је стигла и како је подржати на њеном путу. Родитељи добију упутства како да одгајају дете. Систем одгајања је такав као брушење дијаманта - видети какав је камен, прилагодити се његовом облику, одредити коју технику употребити да бисте добили камен блиставог сјаја! Наш систем одгајања и школски систем је управо обрнут, ми немамо тај поглед унутра, него се сматра да је дете празна корпа коју морамо напунити са што више информација. Већ пуно генерација се тако одгаја, тако да треба много снаге да се личност пробуди...
Како то шамани раде?
- Разним ритуалима. Ритуали нису само део неке древне заоставштине, они су у нашим животима присутни и данас, само немамо свест о томе. Рецимо музика: она има ритам, има вибрацију, њоме се повезујемо с неким енергијама, али не знамо који нас ритмови повезују с љубављу, а који с мржњом, ратом, деструкцијом... Ако се ритмом призива рат, онда ће они који слушају бити у тој вибрацији, а да нису ни свесни... С друге стране постоје разни путеви да се дође до циља. Неки шамани ће циљ постићи управо употребом ритмова, неки се баве исцелитељском моћи биљака... Ја се боље сналазим у неком психолошком приступу, мој приступ је спиритуална генетика...
Да ли бисте нам могли нешто више рећи о томе?
- У тренутку када се родимо ми добијемо тело, каткада личимо на родитеље, а каткад на неке даље претке. Али не добијамо само тај физички део, добијамо и емоционални пакет својих предака. Сматра се да на нас утиче најмање седам генерација. Да бисмо више знали о себи, морамо да имамо сазнања и о својим прецима. Плод је део стабла, и ако бежиш од оног што си наследио, ако пресечеш контакт – пресекао си контакт са снагом која ти је дала приступ животу. Пресецајући своје корене, губимо стабилност. Но, није све што смо добили од предака сјајно, неке болести, несреће, не бисмо да имамо...
Шамани се често служе разним ритуалима. Колика је моћ ритуала? Да ли они могу да помогну да постигнемо оно што желимо?
- Ритуал је када имамо фокус на нечему, када свесно нешто радимо. С друге стране, све може да буде ритуал: рецимо, када се ујутру чешљамо, када сређујемо своју косу, прочешљавамо и сређујемо своје мисли. Када то радимо са свешћу, онда ће бити и учинка. Али треба радити, пробајте! Ритуал је ту да би покренуо енергију, али ми смо ти који морамо да радимо да би енергија била у покрету. На пример, неко жели новац, да бисмо покренули енергију благостања, потребно је да и сами будемо дарежљиви. Енергија благостања захтева нашу акцију, захтева рад, нема ту чаробног штапића. Моја помоћ је ту 10 процената, али осталих 90 је на вама самима. Ако неко жели љубав, не само да је призове, него да има добар однос, он мора да гаји оне особине које љубав подржавају. Љубав је као нежна биљка, да би цветала и бујала мора брижљиво да се гаји!
Марина Јабланов Стојановић
О нашој есенцији
Матеја често гостује у Новом Саду, држи школу животне мудрости, а у петак 29. априла у 19 сати ће одржати предавање на тему „ОРИ – наша бит, есенција“ у студију „Хипократ” у Стратимировићевој 6. Улаз је слободан.