Епидурал ускоро свим породиљама
Све породиље које доносе на свет децу у новосадском породилишту, Бетанији, ускоро ће моћи да добију аналгезију у порођају, сазнаје “Дневник”.
Иако је одлука Министарства здравља о бесплатном давању епидурала свим породиљама донета у јануару, тек сада је пронађен начин да она и заживи у пракси, и недавно именовани управник Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине професор др Тихомир Вејновић потврдио је за “Дневник” да ће ова услуга пацијенткињама бити на располагању већ током септембра. Он такође најављује и да ће врло брзо почети реконструкција Завода за гинекологију у старом делу зграде, као и купатила и соба у порођајном блоку. Професор Вејновић се уз то нада и да ће после више година од изградње, догодине бити завршено “Ц” крило новог дела породилишта.
Порођај је један од најчаробнијих феномена који постоје, али и један од најодговорнијих у односу на све остале области медицине, јер у акту порођаја у исто време имате два пацијента - мајку и бебу, каже др Вејновић. У новосадској Бетанији годишње се роди око 6.500 беба, при чему је у просеку између 160 и 170 близанаца и око десетак тројки.
– По налогу републичког министра здравља др Златибора Лончара од јануара је обавезно давање бесплатне аналгезије свим породиљама. То је раније била ванстандардна услуга, коју су пацијент плаћали 14.000 динара. Од јанура до данас то је скоро потпуно укинуто и једва смо успели да се договоримо да се од марта давање епидурала уведе у преподневним сатима. Највреднијем и најплеменитијем делу друштва - мајкама у порођају, треба да се максимално помогне, и то професионалним односом и што хуманијем приступу порођају и смањивању бола пацијенткиње. То је и наша професионална обавеза и морална дужност – каже професор Вејновић. – Стога хоћемо да покушамо да, уз помоћ анестезиолога и анестетичара Клиничког центра, организујемо Службу анестезије за породиље, која ће радити и у поподневним сатима, а крајњи циљ нам је да породиље могу да добију аналгезију у порођају током 24 сата дневно. За сада ћемо бар вратити могућност добијања ове аналгезије од ујутро до 22 сата.
Бетанија има 10 анестезиолога и 12 анестетичара и тај број није довољан за давање епидурала свим породиљама. Вејновић, међутим, каже да ће се, уз помоћ директора Клиничког центра Војводине доцент др Ивана Левакова и покрајинског секретара за здравство доцента др Зорана Гојковића, ипак изнаћи начин да се успе у тој намери.
– Уз прерасподелу анестезиолога на нивоу Клиничког центра, као и добру вољу наших анестезиолога са Клинике, верујем да ћемо ускоро моћи да обезбедимо аналгезију свим породиљама. Колегама са Клинике сам рекао да их молим да сви заједно уложимо један проценат ентузијазма, како бисмо имали 100 посто резултата – испричао нам је др Вејновић.
Нови управник Клинике најављује и да ће врло брзо почети обнова старе зграде у оквиру Завода за гинекологију. Покрајинска влада је одобрила пет милиона динара, како би се овај објекат привео намени.
– Ту бораве жене пре и после операција, а услови су лоши. Потребно је да се замене прозори, поправе подови и плафони, инсталације и други унутрашњи радови. Битно је да је новац обезбеђен и направљен план рада – каже наш саговорник и додаје да је такође план да се током идуће године нађе решење и за завршетак “Ц” блока који припада служби гинекологије.
Љубица Петровић
Стари-нови управник
Проф. др Тихомир Вејновић био је директор Бетаније током бомбардовања, 1999. године, тако да је сада по други пут на челној позицији највећег војвођанског породилишта. Дуго година је био управник Завода за перинатологију Клинике за гинекологију и акушерство. Каже да му је циљ да врати ентузијазам и тимски дух у колектив, као и да се да подршка младим докторима на специјализацији из гинекологије и акушерства, неонатологије, анестезиологије.
Собе за породиље и купатила ван функције
Међу проблемима с којима се свакодневно муче и запослени и пацијенти, су инсталације у целом порођајном блоку нове зграде, а професор Вејновић наводи да безмало сваког дана пуцају водоводне цеви. Од почетка године до сада било је стотину позива кол-центру техничке службе Клиничког центра због ових кварова.
– Имамо 39 соба и две су ван функције, а од 29 купатила, седам их је ван функције. Одмах након додатне процене стања стручних служби и процене динамике извођења радова, ући ћемо у поступак поправке инсталације. Решење проблема не треба да одлажемо – напомиње професор Вејновић.