Дозволу за гостујуће професоре дају факултети
На колико тачно факултета раде поједини универзитетски професори нико не зна, чак ни њихови матични факултети
који морају да им дају сагласност за допунски рад. Неретко се догађа да наставу држе на пет-шест факултета у Србији и региону, што приватних- што државних. Због тога се већ неколико година најављује јединствени регистар свих професора у Србији, као и потреба да се они определе за државну или приватну службу, односно факултет.
Према најави Милована Шувакова, помоћника министра просвете, професори свих универзитета у Србији биће од јесени уписани у јединствен електронски регистар, тако да ће се моћи да се види да ли неко предаје само на једном или више факултета.
- Када регистар буде завршен, требало би да за сваког професора може да се види где је све ангажован и да ли је то у складу са законских 30 одсто преко фонда часова у матичној установи.У овај регистар податке о запосленима уносе и научноистраживачке установе, па ће се за сваког научника јавно видети какве научне резултате је постигао и где је све ангажован – објаснио је Шуваков.
Међутим, из регистара наставника неће се видети да ли професори, преко норме, раде на факултетима у Босни и Херцеговини и Црној Гори, као и у Републици Српској, мада се ове државе помињу управо као места где највише српских професора држи предавања и за то остварује додатну зараду.
Проректорка за наставу Универзитета у Новом Саду професорка Биљана Абрамовић објашњава за “Дневник” да је упозната с најавом да ће почетком наредне школске године бити направљен и регистар наставника у високом образовању, који ће попуњавати и приватни и државни факултети, додајући да он много тога показати.
- Претпостављам да ће се на тај начин моћи стећи увид у то колико наставника држи наставу на више факултета истог или различитог универзитета, као и који је то број предмета који један наставник држи и да ли је то у складу с прописаним нормама. Мислим да је корисно да се оформи такав регистар, јер ће показати колико је оптерећење наставника, онемогућиће се евентуално ангажовање преко дозвољене норме, а то ће утицати на повећање квалитета наставе – истиче професорка Абрамовић.
На питање да ли професори Универзитета у Новом Саду сада предају на више факултета широм Србије и региона и да ли су за то добили дозволу, наша саговорница одговара да Ректорат нема податке о укупном броју , јер дозволе дају факултети на којима су професори стално запослени, а не Универзитет.
- Професори, према Правилнику о давању сагласности за рад наставника и сарадника Универзитета у Новом Саду у другој високошколској установи, могу да предају на два факултета, могу бити различити универзитети, и наставници користе ту могућност. У ком броју, нема података. Наиме, дозволу за рад на другом факултету, односно универзитету наставнику даје факултет на коме је наставник стално запослен, а не Универзитет у Новом Саду – каже професорка Биљана Абрамовић.
Љ. Малешевић