КАЊИЖАНИ И НОВОСАЂАНИ У ПРЕКОГРАНИЧНОЈ САРАДЊИ Пет партнера, четири фестивала
КАЊИЖА: Оснаживање мађарске и српске културне сцене за одрживи туризам у јавним зеленим површинама, пројекат је из Интерег ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска–Србија, који реализује чак пет партнера из две земље.
Пројекат је започет прошлог лета и траје две године, а један од партнера Удружење „Вемсикал Србија“ из Кањиже за учеснике пројекта било је домаћин другог модула едукације на теме анализе ризика, креативног коришћења природних и отворених простора, подстицање уметничке и заједничке сарадње.
Главни партнер на пројекту је Удружење „Синема сити“ из Новог Сада, а партнери су Католичка омладинска фондација из Сегедина, Непрофитно друштво „Дунавска развојна транснационална група“ Печуј-Сегедин, Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе“ и Омладинско и културно удружење „Вемсикал Србија“ из Кањижа. Циљ пројекта је сарадња у области културе, организовање културних програма, стручно усавршавање. Инспирација за овај пројекат била је сарадња на претходном пројекту на коме су се повезале организације из Србије и Мађарске.
Милош Игњатовић из Удружења „Синема сити“ објашњава да је прва фаза едукација, где су на конкурсу доделили 20 стипендија за по 10 студената из Србије и Мађарске. За њих се кроз четири модула организује едукација, па је први био у Новом Саду, други је у Кањижи, а предстоје у Морахолому и Сегедину (Мађарска), где пролазе едукацију са експертима који су искусни у организацији културних догађаја и фестивала.
- У другој фази ће се радити са уметницима са циљем продукције нових уметничких дела, а у трећој фази све треба да се обједини кроз четири фестивала у четири града и да заједно са новим младим професионалцима који су нешто научили, кроз практичан рад реализујемо четири нова фестивала – каже Игњатовић.
Кањишко Удружење „Вемсикал Сербија“ је било у прилици да предочи искуства, па је уприличен обилазак локација локације Старог артерског бунара на пашњаку Јараш у Зимоњићу, чији амбијент је уређен вишегодишњим акцијама око 150 учесника из Србије и иностранства, као и комплекс ветрењаче у Орому, где се одржава међународни Фестивал ветрењача, који ће се наредног лета организовати 11. пут. Сарадник на пројекту из Удружења „Вемсикал Србија“ Ласло Виги додаје да су учесници едукације са југа Мађарске, а из наше земље из Крагујевца, Панчева, Суботице, Бечеја, Београда и других места.
– Пројекат се реализује захваљујући сложеном партнерству учешћем пет партнера, два из Мађарске и три из Србије, што је изузетно редак пример у Интерег ИПА пројектима прекограничне сарадње да се повезује толики број партнера. Захваљујући томе могли смо да достигнемо шири ефекат у промоцији и укључимо више заинтересованих, што помаже у имплементацији пројекта – наглашава Виги.