НАКНАДЕ ЗА НЕГУ ДРУГОГ ЛИЦА ПРИМА 84.888 КОРИСНИКА У СРБИЈИ Фонд ПИО исплаћује пензионерима три различите помоћи
У Србији је 84.888 корисника новчане накнаде за помоћ и негу другог лица, који су у просеку примили по 32.373 динара према последњим информацијама објављеним у билтену ПИО Фонда.
Према Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање захтев за новчану накнаду за помоћ и негу другог лица, за телесно оштећење и за погребне трошкове подноси се надлежној филијали.
- Медицинску документацију коју прилажете уз захтев за новчану накнаду за помоћ и негу другог лица и за телесно оштећење не сме бити старија од шест месеци. Лица која нису корисници пензије или осигураници захтев за новчану накнаду за помоћ и негу другог лица подносе надлежном Центру за социјални рад – наведено је у објашњењу ПИО Фонда.
Уколико подносилац захтева не може да дође у заказано време на преглед, потребно је да о томе обавестите Фонд, јер ће, у супротном, поступак за остваривање права на новчану накнаду бити обустављен .
- Право на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица није условљено висином пензије и других примања, већ искључиво здравственим стањем. Новчана накнада се исплаћује на текући рачун корисника, а можете дати пуномоћје другом лицу да подиже накнаду уместо вас. Пуномоћје мора бити оверено и важи до његовог опозива од стране корисника, или до дана смрти корисника – појашњено је у билтену ПИО Фонда.
У случају да корисник буде смештен у установу социјалне заштите за стара лица исплата се не обуставља и накнаду може да прима и преко рачуна те установе.
- Уколико примате само инострану пензију, а живите у Србији, по Закону о пензијском и инвалидском осигурању немате право на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица; ако уз инострану добијате и део домаће пензије – новчана накнада за помоћ и негу другог лица вам припада, ако то процени надлежни орган вештачења – појашњено је у билтебу ПИО Фонда.
Новчана накнада за повреду на раду
Осигураник код кога, због повреде на раду или професионалне болести, настане телесно оштећење (губитак или битније оштећење појединих органа или делова тела), а које износи најмање 30 одсто, има право на новчану накнаду за телесно оштећење. Висина новчане накнаде за телесно оштећење зависи од утврђеног процента телесног оштећења. Уз захтев, који се подноси надлежној филијали Фонда, достављају се документа као и за остваривање права на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица. Уз наведену документацију потребно је доставити и извештај о повреди на раду.
Потреба за помоћи и негом другог лица постоји код лица које је непокретно, или које због тежине и природе трајних болести и здравственог стања није способно да се самостално креће. Право на новчану накнаду за негу и помоћ другог лица није условљено висином пензије и других примања.
Од онога што је потребно да се достави је медицинска документација у оригиналу или оверена копија (овера се може извршити и у Фонду) о постојању потребe за помоћи и негом другог лица. Затим, доказ којим се потврђује идентитет (лична карта на увид или уверење о пребивалишту), као и доказ о обавезном осигурању у оригиналу или овереној фотокопији. Потребан је “чек од пензије”, ако има и доказ о стажу у иностранству. Уколико постоји потребно је и приложити извештај о повреди на раду, односно професионалном обољењу.
Како је даље појашњено у случају смрти корисника пензије исплаћује се накнада погребних трошкова лицу које је сносило трошкове сахране.
Накнада погребних трошкова која се исплаћује лицима која су сносила трошкове сахране умрлих корисника пензије од 1. децембра 2024. године износи 76.369 динар за све категорије корисника пензија.