Новине у начину плаћања струје АКТИВНИ КУПАЦ је НОВИ „ИГРАЧ“ на тржишту електричне енергије! Ево шта се мења, а шта доноси ДИНАМИЧКА ТАРИФА
"Електропривреда Србије" активно спроводи Закон о енергетици, подржава све измене јер су у складу са директивама Европске уније.
Највећа новина су нови учесници на тржишту, као што су агрегатори, складиштари и активни купци, рекао је Радован Станић, помоћник генералног директора за оперативне послове у ЕПС.
Оно што је раније била обавеза оператора дистрибутивног система, сада је пренето на снабдевача. ЕПС као снабдевач утврђује листу малих купаца. Изменама закона мали купци постају сва микро и мала предузећа која испуњавају услове у складу са Законом. То је једна од суштинских промена. Појављује се и могућност динамичких уговора и динамичких тарифа – навео је Станић.
Он је објаснио да је активни купац нови термин у Закону о енергетици. Активни купац има објекте за производњу и/или складиштење електричне енергије, и за разлику од прозјумера, може се појавити на тржишту и продавати на тржишту флексибилних услуга. Активни купац мора имати уређену балансу одговорност.
Закон о енергетици као новину дефинише уговор са промењивим ценама и односи се на купце који имају паметна бројила. Домаћинства на гарантованом снабдевању имају регулисану цену и динамичне тарифе за њих не важе, већ за купце на отвореном тржишту. Са купцима на отвореном тржишту могуће је уговорити снабдевање са динамичким усклађивањем цена – објаснио је он.
Додао је да су купци произвођачи радо виђени на мрежи и да је ЕПС спреман да преузме сву њихову енергију. Тренутно имамо око 5.000 прозјумера, укупне снаге 93 мегавата, што је значајан енергетски ресурс, а свака производња из ОИЕ биће подржана.
Подржавам важност измена које смо усвојили, оне су од историјског значаја, са далекосежним последицама на наш енергетски систем, које ће утицати у наредних 10 до 15 година. Измене рефлектују светске и европске трендове у овој области и оне су стратешког и системског карактера, рекао је Раде Мрдак, саветник министарке рударства и енергетике, пише Курир.
Препознали смо нуклеарну енергију, водоник, реформисали смо прикЉучење електрана на ОИЕ, дефинисали балансно тржиште, дугорочна и краткорочна тржишта, опремили смо правилима и обавезама операторе система, берзу и агенцију за енергетику. Оснажили смо улогу крајњег купца кроз активне купце и енергетске заједнице. Кренули смо у дерегулацију тржишта балансних капацитета. Дали смо први пут Агенцији за енергетику овлашћења да изриче озбиЉне новчане казне енергетским субјектима – рекао је Мрдак.