ЗБОГ ЈЕДНЕ ГРЕШКЕ ВАС ВРАЋАЈУ СА ГРАНИЦЕ Пре него што кренете на пут проверите да ли сте на ОВОМ СПИСКУ
Оливера Ристановић, председница Прекршајног суда у Београду истакла је данас да се током празника, свакодневно дешава да велики број путника буде враћен са границе и то, веровали или не - због неплаћених казни.
Неретко, како каже, и целе породице буду враћене са границе због тога.
Како не бисмо избегли непријатности на граници, осим што треба проверити пасош, као и да ли имамо међународну дозволу за улазак у поједине земље, неопходно је да проверимо и да ли случајно имамо и неплаћене казне.
Шта све треба да знате пре путовања
Ако вам пасош истиче за три месеца, не можете ући у земље Европске уније. Ако истиче за шест, не можете ући у Турску, а за поједине земље попут Италије, Шпаније и Швајцарске потребна вам је међународна дозвола, која се добија у ауто-мото савезу Србије, за улазак.
За земље попут Северне Македоније и Албаније неопходно је поседовање зеленог картона.
Како да проверите да ли имате неке казне
Горе наведене пропуснице нису једине ствари на које треба обратити пажњу. Ту су и неплаћене казне, због којих свакодневно неко буде враћен са границе.
Према речима Оливере Ристановић, која је говорила за "Јутро на Блиц", неопходно је проверити регистар неплаћених новчаних казни и предмете прекршајног суда и то не само у Београду.
- Ако имате неплаћену казну која се принудно извршава у суду, а замењена је казном затвора и уколико је остало да се изда потерница за спровођење у затвор, са сваког граничног прелаза ће вас вратити. Неће вам дозволити да наставите путовање - каже председница Прекршајног суда, Оливера Ристановић.
Истиче да на свакој наредби стоји и напомена да уколико лице плати новчану казну, престаје потреба за расписивањем потернице.
- Грађани могу да плате казну када сазнају да је имају, а о томе се могу информисати и у регистру неплаћених казни, уношењем свог јединственог матичног броја, имена и презимена. Оно што грађанима може представљати проблем јесте и редован прекршајни поступак за који грађани могу да немају никакво сазнање, јер се велики број прекршаја детектује камерама. У том случају, ви као окривљени у овом поступку немате сазнање да се он води, нисте добили неки позив лично, већ је истакнуто на огласну таблу суда. Након тога дође до издавања наредбе суда за ваше довођење. Уколико се по тој наредби не поступи, суд ће расписати потерницу и то је онај много тежи случај где ви не можете да платите казну, већ ће вас вратити да дате изјаву суду па тек након тога да наставите путовање - каже Оливера Ристановић.
Истиче да је најбоље да се грађани путем мејла или личним доласком на суд обавесте да ли имају неки нерешен прекршајни поступак.
- Овакве ствари дешавају се свакодневно током празника. Не можете проћи док не регулишете све своје обавезе у суду. Углавном целе породице буду враћене са границе у тим случајевима - каже Ристановић за "Јутро на Блиц".