НА УДАЉЕНОЈ ПЛАНЕТИ К2-18 б Откривени хемијски трагови живота
ЛОНДОН: Планета удаљена 124 светлосне године од Земље донела је најјачи доказ до сада да би живот могао да постоји ван Сунчевог система, саопштили су астрономи.
Посматрања планете "К2-18 б" помоћу свемирског телескопа "Џејмс Веб" открила су хемијске трагове диметил-сулфида (ДМС) и диметил-дисулфида (ДМДС) једињења која су на Земљи позната искључиво као производи живота, пише Гардијан.
Иако присуство тих молекула не доказује постојање ванземаљског живота, научници истичу да би то могло да представи кључни корак ка одговору на питање да ли су људи сами у свемиру.
"Ово је најјачи доказ до сада за биолошку активност ван Сунчевог система. Врло смо опрезни, морамо да преиспитамо и аутентичност сигнала и његово значење", рекао је професор Нику Мадусудхан са Универзитета у Кембриџу.
"К2-18 б", планета у сазвежђу Лава, скоро је девет пута масивнија од Земље и налази се у такозваној "настањивој зони своје звезде, хладног црвеног патуљка".
Ранија посматрања указивала су на присуство водене паре у њеној атмосфери, а каснија истраживања показала су присуство метана.
Мадусудхан је нагласио да би, ако се открије да су ти молекули заиста продукти живота, то био историјски тренутак.
Међутим, бројни научници остају скептични, наводећи да постоје и други могући хемијски или геолошки процеси који би могли да објасне присуство тих молекула.
Резултати истраживања објављени су у часопису "The Astrophysical Јournal Letters" и имају статистичку вероватноћу грешке од 0,3 одсто, што је испод стандарда за званично потврђена научна открића у физици.