ЗАСЕДА СКУПШТИНА ВОЈВОДИНЕ У плану бициклистичка стаза од Новог Сада до Старе Пазове
Седница Скупштине АПВ заказана је за данас у 10 часова, а на дневном реду би требало да се нађе седам тачака, међу којима су два предлога о изради просторних планова подручја посебне намене, потом предлог о измени покрајинске скупштинске одлуке о покрајинској Управи, предлог о приступању АП Војводине Међународној асоцијацији франкофоних регија и три извештаја за 2024. годину и то о управлљању и располагању јавном својином АПВ, годишњи извештај по-крајинског заштитника грађана и о пословању Фонда за европске послове и развој АПВ.
У Предлогу о изради просторног плана подручја посебне намене изградње и реконструкције бициклистичке стазе у зони државног пута другог реда, број 100, на деоници Нови Сад- Стара Пазова као оквирна граница наведени су делови територија Новог Сада (цела КО Петроварадин) и општина Сремски Карловци (цела КО Сремски Карловци), Инђија (КО Инђија, Чортановци, Марадик и Бешка) и Стара Пазова (целе КО Голубинци, Стара Пазова и Нова Пазова). Како је објашњено циљ израде Просторног плана представља потреба да се омогући функционалан, ефикасан и безбедан бициклистички саобраћај, независност бицикли-ста у односу на друге учеснике у саобраћају и да се тиме повећа њихова безбедност.
Гласаће се о изради просторног плана подручја посебне намене за изградњу канала Ором–Оборњача подсистема Тиса–Палић, система за снабдевање водом северне Бачке, са елементима за директно спровођење обухвата делова територије Суботице (целе КО Чантавир и Биково) и општина Кањижа (целе КО Ором) и Сента (целе КО Торњош)
Осим тога, одрживи развој саобраћаја и путне инфраструктуре у Војводини, између осталог, заснива се на стимулисању развоја мреже сигурних бициклистичких саобраћајница у градовима, насељима, туристичким и ванградским подручјима. План се ослања на Регионални просторни план АП Војводине, у ком су осим већ дефинисаних међународних бициклистичких стаза (ЕуроВело - европска мрежа), утврђене бициклистичке стазе уз основну каналску мрежу хидросистема Дунав-Тиса–Дунав. Наглашава се да су за развој бициклистичког саобраћаја посебно погодна подручја у заштићеним природним целинама, попут националних паркова и специјалних резервата природе.
Други предлог о ком би посланици требало да расправљају тиче се израде просторног плана подручја посебне намене за изградњу канала Ором–Оборњача подсистема Тиса–Палић, система за снабдевање водом северне Бачке, са елементима за директно спровођење обухвата делова територије Суботице (целе КО Чантавир и Биково) и општина Кањижа (целе КО Ором) и Сента (целе КО Торњош). Разлози за доношење Просторног плана проистичу из потребе за стабилним и одрживим управљањем природним ресурсима, посебно водним ресурсима који су од кључне важности за пољопривредну производњу на том подручју.
Омбудсману 752 обраћања
Покрајински парламент гласаће и о усвајању извештају покрајинског омбудсмана, у ком је наведено да је у току прошле године заштитник грађана имао 752 обраћања, да је формирано 224 предмета, а заштитник је по сопственој иницијативи, у извештајној години, покренуто је 78 предмета. Број решених предмета је био 265, а предмета који су у току 37. У 528 случајева након обраћања није формиран предмет, али је пружен одговарајући савет за решавање изнетог проблема.
У обраћањима грађани су се највише жалили на питања из области пружања комуналних услуга (12,88 одсто) и других делатности од општег интереса, на питања из области заштите потрошача (11,17 одсто), на питања из радних односа (7,01 одсто), на питања социјалне и здравствене заштите (6,44 одсто), као и на поступке у правосудним органима, органима управе и поступке јавних извршитеља.
Према објашњењу изградњом канала „Ором – Оборњача” омогућиће се адекватно наводњавање и одводњавање обрадивог пољопривредног земљишта ради боље и квалитетније пољопривредне производње. Ова мера ће допринети већој продуктивности земљишта, што ће имати позитиван ефекат на пољопривредну индустрију, али и на локалну економију у ширем смислу. Унапређење система за наводњавање допринеће повећању ефикасног коришћења вредних природних ресурса и повећању отпорности пољопривредног земљишта на екстремне климатске промене
Посланици ће се изјаснити и о предлогу да АП Војводина приступи Међународној асоцијацији франкофоних регија (АИФР) као редован члан с правом гласа, уз плаћање годишње чланарине, чији је циљ развој регија које припадају француском говорном подручју, ради даљег уједињења и стварања просперитета, у којем се поштују различитости, а Скупштина Аутономне покрајине Војводине би овластила председницу Покрајинске владе Мају Гојковић да поднесе захтев за редовно чланство. Како је образложено у складу са интензивном сарадњом коју Војводина, већ дужи период, остварује с регијом Оверњ Рон Алп у Француској, а који председава том организацијом, те у намери да се сарадња подигне на виши ниво, директор Асоцијације упутио је званични позив Војводини да поднесе захтев за редовно чланство. Учлањењем Војводина би добила приступ сарадњи с франкофоним регијама широм света, посебно у Европи и Африци, омогућила да се додатно унапреди сарадња која се остварује с регионалним партнерима.