ИНОВАТИВНИ ЛЕК ЗА РАК ДОЈКЕ О ТРОШКУ ДРЖАВЕ Ова болест је најчешћи малигни тумор код жена у Србији
Председник Александар Вучић најавио је долазак новог лека за лечење карцинома дојке, који је пет пута ефикаснији од свих који су сада на располагању пацијенткињама у Србији у оквиру позитивне листе лекова Републичког фонда за здравствено осигурање.
Реч је о иновативном леку за карцином дојке британско-шведске компаније “Астра Зенека“. Компанија је започела с развојем различитих иновативних лекова за карцином дојке још 1978. године. Конкретно, овај лек је по саставу антитело-лек конјугат – што је врста паметних лекова који користе посебно дизајнирано антитело које препознаје и доводи цитостатик директно до ћелија рака, тј. на место где треба да делује. Поред тога што цитостатик уништи малигну ћелију, он захвати и околне сумњиве и потенцијално малигне ћелије, све то уз минималну штету за здраве ћелије.
Он циља тзв. ХЕР2 позитивне туморе, али и метастазе у мозгу. Студије показују да лек пролази крвно-мождану баријеру и знатно смањује туморске лезије у мозгу. Његова главна предност у односу на стандардне терапије јесте висока потентност, а такође и способност да делује чак и на туморе с нижом експресијом ХЕР2.
Све ово за резултат даје, у поређењу са стандардном терапијом, знатно продужавање времена током којег се болест не погоршава, као и укупно преживљавање.
Скрининг за рано откривање рака од 2012.
Од децембра 2012. године у Србији се спроводи организовани скрининг рака дојке и до сада је у програм укључено 40 општина, уз додатно ангажовање мобилних мамографа на терену да би скрининг мамографија у Србији постала доступна што већем броју жена.
Редовним мамографским прегледима могуће је открити карцином и пре него што се појаве први симптоми, чиме се знатно смањује смртност и побољшава квалитет живота оболелих жена. Управо због тога је важно да се жене редовно одазивају на позиве за скрининг јер рана дијагноза спасава живот.
Председник Александар Вучић најавио доступност овог лека у најскоријем року.
- Разговарали смо о медицинским препаратима које су најмоћније британске компаније данас у стању да направе, а који се тичу и лечења рака дојке, што је за нас од великог значаја. Реч је о изузетно скупим лековима и ми ћемо гледати да од октобра буду доступни, јер кажу да је пет пута ефикасњи лек од свих који су до сада били доступни за лечење. Ја сам веома срећан због тога и, ма колико да кошта, за нас је здравље људи у Србији од великог и посебног значаја.
- Овај иновативни лек је у клиничким студијама показао знатно бољи ефекат у односу на лекове који су тренутно у употреби за метастатски карцином дојке. За све пацијенткиње које имају ХЕР2 позитивност, чак и високу позитивност, где је три плус, два плус и један плус, дакле све те пацијенткиње које имају такве карактеристике у патохистолошком налазу кандидати су за ову терапију. Она би требало да промени тренутни стандард терапије у Србији. Генерално, резултати тог лека у поређењу с компаратором који је тренутно у употреби на нивоу су од 30 до 50 одсто бољи у погледу укупног преживљавања, тј. укупног одговора на терапију – рекао је др сц. мед. Зоран Андрић, медикални онколог КБЦ Бежанијска коса.
Забрињавајући подаци
Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Србији је 2021. године регистровано 4.447 новооболелих и 1.765 умрлих жена од рака дојке. Стопа оболевања износила је 64 на 100.000 жена, док је стопа умирања била 20,6 на 100.000.
Рак дојке је најчешћи малигни тумор код жена у Србији, и по учесталости заузима прво место. Упркос напретку у лечењу, код великог броја жена се и даље дијагностикује у каснијим стадијумима болести, кад су терапијске могућности ограниченије.
Фактори ризика за настанак рака дојке
Повећање броја случајева рака дојке широм света вероватно је последица комбинације фактора, укључујући старење и раст глобалне популације, унапређење у дијагнози, као и већу преваленцију познатих фактора ризика.
Фактори који повећавају ризик од рака дојке укључују старење, наследне гене и породичну историју болести.
(kurir.rs)