ШИНГРИКС НИЈЕ САМО ЗА ХЕРПЕС? Научници проверавају може ли вакцина спречити губитак памћења
Британска фармацеутска компанија Глаксо Смит Клајн (ГСК) саопштила је да је покренула студију којом је обухваћено више од милион старијих одраслих особа у Великој Британији.
Циљ је да се истражи да ли најпродаванија вакцина ГСК против херпес зостера Шингрикс смањује и ризик од деменције, преноси Танјуг.
Британски произвођач лекова прикупља здравствене податке од око 1,4 милиона људи старости од 65 до 66 година, од којих су неки примили вакцину Шингрикс, а неки нису, наводи Ројтерс.
Директор одељења за научна истраживања ГСК Тони Вуд потврдио је да подаци из велике базе података британске државне Националне здравствене службе (НХС) представљају јединствен скуп корисних информација.
Када је национални програм вакцинације против херпес зостера проширен 2023. године, особе од 65 година и старије постале су подобне за вакцинацију Шингриксом, а пре 2023. године подобне су биле само особе старости 70 година и више.
Нова студија коју ГСК спроводи у партнерству са Институтом за истраживање деменције у Великој Британији и британском Агенцијом за анализу здравствених података требало би да омогући детаљнији увид у проблем деменције.
Ако се потврди ефикасност вакцине Шингрикс у лечењу деменције, компанија ГСК би могла да преговара са британским регулаторним телима о добијању дозволе за коришћење тог лека у борби против тог тешког неуролошког поремећаја.
Више од 55 милиона људи широм света пати од деменције, а деценијама је област истраживања Алцхајмерове болести била обележена неуспехом. Међутим, у току је неколико клиничких испитивања за групу препарата против Алцхајмерове болести који би коначно могли да резултирају увођењем револуционарних терапија.