scattered clouds
21°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НЕ ЗАБОРАВИТЕ ОВЕ ОБИЧАЈЕ НА ВРБИЦУ! Лазарице, врбе, звончићи…ПРОЛЕЋНИ ПЛЕС и гранчице које доносе срећу и здравље!

11.04.2025. 19:49 22:04
Пише:
Извор:
Ona.rs
Фото: Youtube Printscreen

Лазарева субота, дан уочи празника Цвети (Улазак Христа у Јерусалим), слави се тачно осам дана пред Васкрс. Посвећена је васкрсењу Лазара из Витиније, кога је Исус Христос васкрсао након четири дана проведених у гробу.

Овај празник је установљен још у IV веку у Јерусалиму, а од тада се слави као симбол буђења живота и наде.

Лазарево васкрсење

Лазар је био тешко болестан и преминуо, а према тадашњим обичајима, положен је у гроб у пећину која је била затворена великим каменом. Након што је прошло неколико дана и тело је почело да се распада, Лазарова сестра је изразила сумњу у могућност васкрсења, јер је тело било у фази распадања. Ипак, Исус је дошао до гроба, отворио га, и на заповест Лазар је устао из мртвих. Лазар је касније још дуги низ година служио имену Господњем, управљајући црквом на Кипру, где га и данас поштују и сећају га се.

Празник дечје радости

Лазарева субота је такође дан дечје радости, јер је према јеванђељу Христос приликом свог уласка у Јерусалим рекао: "Пустите децу к мени, јер таквих је царство небеско." Овај цитат подсећа на важност деце у Христовом учењу, па је Лазарева субота симбол наде и радости, а посебно је значајна за све који верују у снагу васкрсења и живота.

Фото: Фото: Дневник/Ф. Бакић

Обичаји и симболика

Лазарева субота, позната и као Врбица, обележава се у последњој недељи васкршњег поста и представља припрему за највећи хришћански празник - Васкрс. На овај празник, највише се поштује симболика бујног раста, здравља и наде која долази с пролећем.

У овој суботи, људи беру олистало пруће врбе, што је симбол плодности и здравља. Према народном веровању, врба је биљка која доноси снагу и виталност, а њене гранчице симболизују палмине гране којима је Исус дочекан у Јерусалиму. Отуда потиче назив за овај празник - Врбица. Верује се да врбове гранчице могу отерати болест, заштитити од зла, и пренети снагу зеленила на децу и одрасле.

Обичаји широм Србије

Широм Србије, овај празник има специфичне обичаје. Деца се облаче у најсвечанију одећу, стављајући око врата звончиће везане тробојком. Пре него што почне литија у цркви, дечаци и девојчице добијају младе врбове гранчице које потом носе кући и стављају пред икону и кандило.

Фото: Дневник (Р. Хаџић), илустрација

У многим местима, народ обилази цркву у поворци уз певање тропара Лазареве суботе, док деца весело звоне звончићима. Венчићи од врбових грана које деца носе на главама симболизују победу живота над смрћу, док звончићи подсећају на Христово страдање и васкрсење.

Врбица и обичаји с цвећем

Врбица или Лазарева субота је и дан када се бере цвеће. Народ бере велике цветове који симболизују лепоту и снагу, дрен за здравље, љубичицу за мирис и привлачност, а врбове гранчице за здравље и напредак. Међутим, убрано цвеће се не уноси у кућу одмах, већ се оставља у дворишту у посуди са водом. На сам празник Цвети, цвеће се користи за прављење венчића којима се ките куће, док се вода у којој је цвеће стајало користи за умивање укућана, што се сматра ритуалом за здравље и срећу.

Лазарице - поворка девојака

Лазарице су младе девојке које окићене врбовим гранчицама иду од куће до куће и певају лазаричке песме. Обичај лазарица вуче порекло још из претхришћанских времена и симболизује буђење пролећа, али и прилику девојака да се покажу као одрасле и спремне за удају. Уколико девојке три године заредом не учествују у овој поворци, веровало се да ће бити несрећне. Овај обичај је, међутим, и заштита од преране удаје, јер домаћини не само да поздрављају Лазарице, већ их дарују слаткишима и колачима, а у замену им дају срећу и напредак.

Посебан обичај Лазара

Једна од девојака, која представља Лазара, облачи мушку одећу, носећи калпак или шешир окићен цвећем, уз штап, јатаган или мараму као додатне аксесоаре. Ова група девојака окупља се у четвртак увече, где се за њих припрема вечера, а затим крећу у поход који траје до Лазареве суботе.

Девојка "Лазарица" носи свечано бело одело, окићено цвећем, док јој вео скрива лице. У том окружењу девојке учествују у посебном плесу испред сваке куће. Ове песме и плесови не само да доносе срећу, већ помажу у очувању традиције и прославе Лазареве суботе.

Кроз овај обичај, Лазарице не само да чувају традицију, већ и подсећају на важност заједништва, љубави и наде које доноси Лазарева субота - празник живота и васкрсења.

(Она.рс)

Извор:
Ona.rs
Пише:
Пошаљите коментар