УВЕДЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ, НА ГРАНИЧНИМ ПРЕЛАЗИМА ПОЈАЧАНА КОНТРОЛА "Боримо се против болести која је ЈАКО ЗАРАЗНА И ОТПОРНА"
Уведене појачане мере контроле и безбедности на граничним прелазима.
Алармантно стање у Европи, али и у окружењу. У Немачкој, Мађарској и Словачкој потврђени су случајеви слинавке и шапа. Аустрија је из безбедносних разлога затворила 20 граничних прелаза са Мађарском и Словачком. У Словачкој је проглашено ванредно стање након што је болест потврђена на три фарме, а Мађарска је такође регистровала случајеве заразе и започела дезинфекцију.
У Србији није забележена ниједна сумња, али су уведене појачане мере контроле и безбедности на граничним прелазима.
Љубиша Нектаријевић из села Дивостина, надомак Крагујевца, који се годинама бави гајењем крава и свиња, истиче да не памти да су се слинавка и шап помињали, нити појављивали у Шумадији и Србији, и сматра да би то било погубно за сточни фонд који већ не подмирује реалне потребе становништва.
- Срећом, немамо засад регистрованих случајева, колико ја знам, у Србији. Болест је прилично опасна, у смислу ширења, јако је заразна, јако се тешко сузбија и може да направи велике, између осталог, и економске штете. Надам се да ће неке мере које је држава предузела уродити плодом и да се неће дешавати на територији Србије, иначе ћемо бити у великом проблему - рекао је за "Блиц" ТВ Љубиша.
Болест је јако заразна и отпорна
Слинавка и шап су веома заразне вирусне болести које погађају свиње, говеда, овце и козе, али и дивље животиње, каже ветеринар Владимир Милојевић.
- Болест је веома заразна, брзо се шири и за врло кратко време може да обухвати велику популацију животиња. Болест прелази на људе који су у контакту са оболелим животињама, али је клиничка слика углавном блага, углавном није смртоносна - каже Милојевић.
Може да опстане у млеку које конзумирамо
Овај вирус је врло отпоран, објашњава ветеринар.
- Може да опстане, на пример, у млеку у фрижидеру које би се држало на плус 4 степена и две недеље, или у прерађевинама од животињског меса. Може да опстане и на минус 20 до неколико година у инфективном стању и да направи велики проблем - каже Милојевић.
Ова болест има огромне економске последице у земљама у којима се појави, јер подразумева уништавање заражених животиња као најефикаснији начин за њено сузбијање, каже Милојевић и појашњава шта то у пракси значи.
- Онда нема извоза меса, немате пијаце. Кланице не могу да раде као што су радиле. Ако се региструје, убија се велики број животиња. Имате забрану у тачно одређено време. Од последњих случајева, регистрованих слинавке и шапа, се забрањује износ толико и толико. Имате правилник у Србији, правилник за сузбијање и скраћење заразних болести - појашњава он.
Појачане мере сигурности у Србији, за сада није забележена ниједна сумња
Министарство пољопривреде напомиње да у Републици Србији није забележена ниједна сумња, нити потврђен случај болести слинавке и шапа, док је у Европи тренутно потврђена у Немачкој, Мађарској и Словачкој.
Због тога су предузете појачане мере био сигурности. Постављене су дезо-баријере за теретна и путничка возила на граничном прелазу Хоргош с обзиром на висок ризик од уношења болести Слинавке и Шапа у Србију из Мађарске и Словачке.
Симптоми слинавка и шап код људи
Симптоми су углавном били благи и самоограничавајући:
-
непријатни пецкави пликови на рукама
-
грозница
-
бол у грлу
-
пликови на стопалима и у устима, укључујући језик.
Вирус слинавке и шапа може дуго да преживи и у низу свежег, делимично куваног, сушеног и димљеног меса и у неадекватно пастеризованим млечним производима.
Болест се брзо шири директним контактом међу животињама
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, подсетило је да је болест слинавке и шапа је једна од најопаснијих заразних, вирусних болести домаћих и дивљих папкара (говеда, свиње, овце и козе).
Болест се брзо шири директним контактом међу животињама, али и преко:
-
заражених предмета
-
контаминираних возила
-
хране
-
воде
-
људи који су били у контакту са инфицираним животињама.
Људи могу да преносе вирус механички - преко руку, одеће, превозних средстава и слично.
Симптоми болести код животиња
Клинички знаци болести код животиња по редоследу појаве симптома су:
-
грозница (висока температура)
-
анорексија (губитак тежине)
-
саливација (повећано лучење пљувачке)
-
везикуле (мехурићи) и ранице
-
шепавост
-
побачај и изненадна смрт новорођених животиња
-
смањена млечност.
(sd.rs)