КИНА УВОДИ ЦАРИНЕ НА АМЕРИЧКУ РОБУ! Нико није очекивао овакав ПРОЦЕНАТ, ево када стартују
Кина ће сутра увести царине од 84 одсто на америчку робу, у поређењу са раније најављеном тарифом од 34 одсто, саопштило је данас кинеско Министарство финансија.
Истовремено, Кина је саопштила Светској трговинској организацији (WТО) да одлука Сједињених Америчких Држава да наметну Пекингу реципрочне царине прети додатном дестабилизацијом глобалне трговине.
''Ситуација је опасно ескалирала. Као једна од погођених чланица, Кина изражава озбиљну забринутост и одлучно противљење овом непромишљеном потезу“, наводи Кина у саопштењу упућеном WТО, које је Ројтерсу послала кинеска мисија при том трговинском телу.
Кина је на састанку WТО о трговини робом саопштила да су реципрочне царине прекршиле правила организације и подриле мултилатерални трговински систем.
''Реципрочне царине нису и никада неће бити лек за трговинске неравнотеже. Уместо тога, оне ће имати повратне последице и нанеће штету самим САД“, наводи се у кинеском саопштењу послатом WТО.
Реципрочне царине које је амерички председник Доналд Трамп увео за десетине земаља данас су ступиле на снагу, укључујући царине од укупно 104 одсто на кинеску робу.
Трговински ратови немају победнике, протекционизам води у ћорсокак
ПЕКИНГ: Трговински ратови немају победнике, а протекционизам води у ћорсокак, наводи се у данас објављеном документу кинеске владе под називом "Позиција Кине о неким питањима која се тичу кинеско-америчких економских и трговинских односа".
"Историја нам говори да је сарадња Кине и САД од велике обостране користи, док конфронтација неће донети ништа осим штете обема странама. Јачање кинеско-америчке сарадње у складу је са очекивањима целог света", наводи се у документу који је објавио "Глобал тајмс".
Власти у Пекингу сматрају да "растући унилатерализам и протекционизам у Сједињеним Америчким Државама" значајно ометају нормалну економску и трговинску сарадњу између две земље.
На удару критике су Трампове реципрочне царине које, према мишљењу Пекинга, не само да представљају озбиљно кршење правила Светске трговинске организације, већ ће имати и негативне последице на америчку привреду.
"Историја нам је више пута показала да трговински протекционизам неће помоћи у јачању домаће привреде једне земље. Уместо тога, направиће озбиљну штету светској трговини и инвестицијама, што би могло да изазове глобалну економску и финансијску кризу", сматра Пекинг.
Кина је одговорила властитима мерама, али остаје отворена за решавање проблема кроз дијалог, додаје се у документу.
"Глобална економија може остварити бржи раст ако су глобална тржишта фер, отворена, транспарентна и заснована на правилима, што се не може постићи без сарадње Кине и САД", наводи се у тексту.
Кина сматра да две земље могу да реше своје проблеме кроз равноправан дијалог и консултације и заједнички промовишу здрав, стабилан и одржив развој билатералних економских и трговинских односа, пратећи принципе међусобног поштовања, мирољубиве коегзистенције и сарадње на општу корист, закључује се у саопштењу.
Танјуг