ПАД ЦЕНЕ ПЛАСТИКЕ УСПОРАВА АКЦИЈУ, АЛИ „ЧЕП ЗА ХЕНДИКЕП” НЕ ОДУСТАЈЕ За 13 година купљено преко 130 ортопедских помагала
Зоран Мартинов из организације „Чеп за хендикеп” рекао је да је та организација за 13 година постојања сакупила више од 700 тона чепова.
Помогли су директно кроз донације, напоменуо је Мартинов за Танјуг и додао да су купили између 135 и 140 ортопедских помагала. Објаснио је да ти подаци о донацији ортопедских помагала нису потпуни јер неке особе са инвалидитетом нису желеле да буду у евиденцији донација, због заштите података о личности.
Мартинов је истакао да је идеја за „Чеп за хендикеп” дошла из примера добре праксе из Словеније и Турске, где то постоји много дуже него код нас. Према његовим речима, првих годину и по дана рада „Чепа за хендикеп” он је лично ишао бициклом и скупљао чепове.
- То је било негде 250-300 килограма, онако, скромно. А 2018. и 2019. године смо завршили са 83 тоне чак у једној години - рекао је Мартинов.
Напоменуо је да је цена откупа пластике у паду од почетка сукоба у Украјини, што утиче на рециклажу.
На питање колико килограма је потребно да се скупи да би се купила једна инвалидска колица, Мартинов је навео да је некада било тона и по, сада је готово три тоне, јер је цена пластике драстично пала.
- Скоро дупло више мора да се сакупи, и то за половна ортопедска помагала - навео је Мартинов и додао да је у тиму „Чепа за хендикеп” протекле две године особа која им помаже за донације, што је помоћ уз коју је организација успела да се одржи.
- Донатори су нам доста помогли да покријемо трошкове горива, транспорта, материјала, доприноса за државу и све што прати наш рад - додао је.
Мартинов је позвао људе да наставе да скупљају чепове, наводећи да организација свакодневно прима позиве са дезинформацијом да је акција стала.
- Ми нисмо стали, акција и даље траје. Не планирамо да станемо. Све док можемо, ми ћемо гурати ту причу - навео је Мартинов.